Udany rok. Nowy pełen wyzwań. Roman Szełemej podsumował miniony rok i zdradził plany na 2019

11 stycznia 2019 19:51. Noworoczne spotkanie prezydenta Wałbrzycha z mieszkańcami, przedsiębiorcami, poliytykami i samorządowcami, podsumowujące poprzedni rok działalności i wskazujące kierunki działania w roku następnym. 11.01.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziernnik Wałbrzych

Tematy: 


– Wałbrzych jest naprawdę piękny. Wiele zrobiliśmy w zeszłym roku, żeby był jeszcze piękniejszy – tymi słowami prezydent Wałbrzycha rozpoczął w Starej Kopalni podsumowanie ubiegłego roku. W trakcie spotkania Roman Szełemej zaprezentował plany na ten rok. W spotkaniu wzięli udział posłowie, samorządowcy, przedsiębiorcy i mieszkańcy.

Wymieniając sukcesy minionego roku prezydent Wałbrzycha wspomniał o dobrych wynikach szkół średnich, nowych projektach Zamku Książ, w tym o udostępnionych podziemiach. Na liście nie zabrakło także imprez sportowych, wśród nich Półmaratonu Wałbrzych, na którym spotykają się sportowcy z całej Polski czy Wałbrzych Baranowski Tour, w którym wzięło udział dwustu kolarzy. Roman Szełemej wspomniał także o wydarzeniach kulturalnych – Rock Fest Wałbrzych, Dni Wałbrzycha, Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy czy wystawa dzieł Magdaleny Abakanowicz w Starej Kopalni.

Noworoczne spotkanie prezydenta Wałbrzycha z mieszkańcami, przedsiębiorcami, poliytykami i samorządowcami, podsumowujące poprzedni rok działalności i wskazujące kierunki działania w roku następnym. 11.01.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziernnik Wałbrzych

REKLAMA

Przypomniał także, że miasto dba o środowisko. Tu wymieniono między innymi projekt zarybiania Szczawnika. W minionym roku za blisko 40 milionów złotych miasto wsparło także termomodernizację blisko stu kamienic. Kluczowa była jednak możliwość ze skorzystania z tak zwanego „Planu Junckera”, plan inwestycyjny, plan dofinansowania projektów samorządowych, które mają poprawić jakość życia. Wałbrzych pożyczył na trzydzieści lat 120 milionów złotych na bardzo preferencyjnych warunkach.

– Za te pieniądze odnowionych i zrewitalizowanych zostanie między innymi kilkanaście kamienic na Nowym Mieście – mówił w czasie spotkania Roman Szełemej.

Prezydent przypomniał także o trzech milionach złotych, które przeznaczono na dofinansowania do wymiany pieców. Do projektu wpłynęło siedemset wniosków. Na liście nie zabrakło także informacji o powołaniu klastra energetycznego. W przyszłości mają wynikać z tego realne korzyści.

W czasie prezentacji wymieniono także najważniejsze inwestycje zrealizowane w minionym roku. To między innymi nowe inwestycje w Palmiarni, trasa podziemna w Zamku Książ, remont ulicy Przemysłowej i parkingu, żłobek na Nowym Mieście, rewitalizacja Parku Rusinowa, mieszkania chronione przy ulicy Ogrodowej, budowa przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum czy nowych mieszkań przy ulicy Husarskiej.

Co nas czeka?

O planach na obecny rok prezydent mówił blisko dwadzieścia minut. Na wstępie przypomniał kwoty jakie do dyspozycji ma miasto. Budżet to po stronie dochodów 735 milionów złotych, a wydatków 781 milionów. Na inwestycje ma trafić blisko 250 milionów.

Najważniejszą inwestycją w tym roku ma być obwodnica Wałbrzycha. Roman Szełemej stwierdził, że realnie, prace przy jej budowie powinny się rozpocząć w ciągu dwóch – trzech najbliższych miesięcy. – Obwodnica zmieni Wałbrzych. Udostępni bardzo szybki przejazd do gmin na południe od Wałbrzycha – mówił Szełemej.

W planach są także starania o budowę łącznika pomiędzy Aglomeracją Wałbrzyską a drogą ekspresową S3 czy przebudowa tak zwanej Drogi Sudeckiej, w tym remont ulic Kamienieckiej, Zachodniej i 1 Maja.

Noworoczne spotkanie prezydenta Wałbrzycha z mieszkańcami, przedsiębiorcami, poliytykami i samorządowcami, podsumowujące poprzedni rok działalności i wskazujące kierunki działania w roku następnym. 11.01.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziernnik Wałbrzych

W marcu miasto chce wręczyć także klucze do dwustu mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Z drugiej strony budowane są także mieszkania socjalne. W ciągu dwóch miesięcy mają być oddane lokale w byłej szkole przy ulicy Przywodnej. W planach jest także budowa nowych mieszkań przy ulicy Staszica na Nowym Mieście. Prace mają ruszyć w ciągu dwóch miesięcy.

W planach są także remonty w szkołach, modernizacja oświetlenia ulicznego czy willi księżnej Daisy, do której w przyszłości ma przenieść się Urząd Stanu Cywilnego.

W czasie spotkania Roman Szełemej podziękował także swoim współpracownikom za pracę w minionym roku.

– Przyszły rok i przyszłe lata to jest bardzo wymagający czas. Musze powiedzieć, że to jest czas naturalnie skłaniający do refleksji. Jeszcze kilka lat temu rzeczy, które teraz się dzieją były niewyobrażalne – przyznał na zakończenie prezydent Wałbrzycha.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 stycznia 2019 19:51
`