Udają policjantów i oszukują seniorów. Mieszkaniec Podzamcza mógł stracić 65 tysięcy złotych

29 maja 2019 09:44. Fotografia archiwum. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Do kolejnej próby wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta doszło wczoraj. Telefon odebrał 72-latek z Podzamcza w Wałbrzychu. Osoba, która udawała policjanta, zażądała od niego przekazania gotówki do prowadzonej sprawy.

To nie pierwsze, tego typu sytuacja w Wałbrzychu i regionie. Do mieszkańca Podzamcza zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta wałbrzyskiej komendy i chciał od niego przekazania gotówki do prowadzonej sprawy. Chodziło o kwotę 65 tysięcy złotych. 72-latek zachował jednak czujność, nie dyskutował i po zakończeniu rozmowy, natychmiast powiadomił Komendę Miejską Policji w Wałbrzychu.

Policjanci wyjaśniają sprawę i jednocześnie przypominają o podstawowych zasadach, o których warto pamiętać w takich sytuacjach. Oszuści najczęściej dzwonią do osób starszych. Senior, odbierając telefon, ma mieć wrażenie, że rozmawia z policjantem, przedstawicielem innej instytucji czy z kimś z rodziny. Oszuści podają wymyślone dane by wzbudzić zaufanie. Podszywając się pod policjantów przekonują, że dzwonią właśnie w sprawie, by oszustwa uniknąć, a przekazanie gotówki ma w tym pomóc. Do przekazania ma dojść dość często w miejscu, gdzie nie ma kamer i świadków. Oszuści przekonują, że po zakończeniu sprawy pieniądze wrócą do właściciela, tak się jednak nie dzieje.

REKLAMA

Pamiętajmy!

– Nie wypłacajmy gotówki,  jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,

– Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności,

– W przypadku podejrzanych telefonów nie zostawajmy z tym problemem sami. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy swoich bliskich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy

– Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne jest, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, a informacja ta zostanie przekazana Policji, bądź bezpośrednio w najbliższej jednostce.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 maja 2019 09:44
`