Uczniowie wrócili do szkół. Kurator oświaty pisze o tsunami sprawdzianów i apeluje o rozsądek

17 maja 2021 16:54. Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dziś do nauki w trybie hybrydowym wrócili uczniowie klas od czwartej do ósmej szkół podstawowych i szkół średnich. Od 31 maja nauka stacjonarna ma być prowadzona we wszystkich szkołach i klasach. – Wśród wielu uczniów i rodziców pojawiają się – co naturalne – obawy jak będzie wyglądał powrót do szkoły, lęk przed wzmożonymi wymaganiami i falą tsunami sprawdzianów – pisze w liście do nauczycieli i dyrektorów Dolnośląski Kurator Oświaty. Roman Kowalczyk apeluje jednocześnie o wyrozumiałość.

Powrót do normalności w oświacie na naszych oczach staje się faktem, przekonuje w liście do nauczycieli i dyrektorów szkół Dolnośląski Kurator Oświaty

 – Powrót do szkół jest wielką radością, spełnieniem oczekiwań, realizacją pragnień. Przede wszystkim wszakże jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników szkolnych wspólnot, a także osób  i instytucji związanych z edukacją. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, ale procesem. Przed nami trudny czas adaptacji, odnawiania relacji, reintegracji zespołów uczniowskich i pracowniczych, odbudowy wspólnoty. Powrotu do formy psychicznej i fizycznej po długotrwałej izolacji. Uzupełniania zaległości i realizacji podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów – czytamy w liście.

REKLAMA

Warto dodać, że tegoroczny rok szkolny zakończy się już 25 czerwca. Uczniowie wrócili do nauki w szkole zatem zaledwie na kilka tygodni. Roman Kowalczyk podkreśla, że wśród wielu rodziców i uczniów pojawił się strach przed wzmożonymi wymaganiami i tsunami sprawdzianów, dlatego apeluje do nauczycieli i dyrektorów o wyrozumiałość.

Koleżeństwa bardzo proszę o codzienny, promienny uśmiech, zwielokrotnioną empatię, życzliwość i wyrozumiałość. Proszę o wsparcie okazywane wszystkim uczestnikom szkolnej wspólnoty i sobie nawzajem – apeluje Dolnośląski Kurator Oświaty.

Kowalczyk podkreśla, że wymagania powinny być dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów. Liczba sprawdzianów powinna mieścić się w granicach rozsądku. Kurator przyznaje w liście, że uzupełnianie braków i nadrabianie zaległości potrwa dłużej niż kilka czy kilkanaście dni.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 maja 2021 16:54
`