Uchodźcy z Afganistanu znaleźli schronienie w Wałbrzychu. Współpracowali z polskim wojskiem

24 grudnia 2021 10:29. Afgańscy tłumacze rozmawiają z wojskowym. Fot. MON

Tematy: 


Pięcioosobowa rodzina uchodźców z Afganistanu znalazła schronienie w Wałbrzychu. O przyjęcie rodziny tłumacza współpracującego w Afganistanie ze stacjonującym tam polskim kontyngentem wojskowym do Rady Miasta zwróciło się Ministerstwo Obrony Narodowej. Afgańczycy przylecieli do Polski już w sierpniu. Od tego czasu przebywali w obozie przejściowym. Po tym, jak na ich pobyt w Wałbrzychu zgodzili się miejscy Radni, 21 grudnia przyjechali do naszego miasta.

Afgańczycy otrzymali od nas mieszkanie. Wcześniej rozmawialiśmy z mieszkańcami, przedstawiliśmy im całą sytuacje.  Wyjaśniliśmy zasady pobytu i finansowania uchodźców w Polsce. – powiedziała Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.

Przez pierwszych kilkanaście miesięcy za pobyt rodziny płaci rząd. Potem zaczyna się normalne życie. Oboje dorośli chcą podjąć pracę – mężczyzna w zawodzie wyuczonym – jest wykształconym specjalistą medycznym, kobieta – najprawdopodobniej w jednej ze spółdzielni socjalnych.

REKLAMA

Oboje wyrazili chęć jak najszybszego podjęcia pracy. Cieszy nas to, bo to oznacza szansę na szybką asymilację w naszym mieście. – dodaje prezydent Bielawska.

Wałbrzych po Wrocławiu to miasto z największą ilością emigrantów. Szacuje się, że mieszka i pracuje tu legalnie około 3 tysięcy obcokrajowców, głównie zza wschodniej granicy. Tych niezarejestrowanych może być nawet o 1/3 więcej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 grudnia 2021 10:29
`