Tematy: sponsorowany
Ubijaki wibracyjne to urządzenia wykorzystujące impulsowe uderzenia o dużej sile, małej częstotliwości i dużej amplitudzie w celu zagęszczenia gruntu. Dzięki opisanemu charakterowi pracy możliwe jest zagęszczenie gruntów spoistych na małej powierzchni, np. w wykopie. Przy projektach wielkopowierzchniowych wykorzystuje się specjalistyczne walce okołkowane lub wymienia się grunt na niespoisty. Dzięki stosunkowo małym rozmiarom oraz dobrym efekcie zagęszczenia jest to najpopularniejsza maszyna w mniejszych firmach remontowych.
Moment obrotowy z silnika jest przekazywany za pomocą przekładni na element wykonawczy maszyny powodujący ruch posuwisto-zwrotny płyty dennej ubijaka. Ruch pionowy jest wspomagany zestawem sprężyn, dzięki czemu uzyskujemy bardzo dużą siłę wymuszającą przy małej masie urządzenia. Jest to maszyna niezastąpiona w trakcie zagęszczania wykopów liniowych oraz zagęszczania gliny.
Ubijaki najczęściej zasilane są silnikami Honda GXR120, skonstruowanymi specjalnie na potrzeby tych maszyn. Największymi zmianami w stosunku do normalnych silników przemysłowych jest ich kompaktowa konstrukcja, konstrukcja kanałów odpowietrzających skrzynkę korbową oraz membranowy gaźnik. Oczywiście silniki te są przystosowane do pracy z paliwem E10.
Pomimo podobnego efektu pracy do zagęszczarek płytowych zagęszczarki stopowe charakteryzują się małą wydajnością powierzchniową oraz większymi drganiami odczuwanymi przez operatora. Atutem ubijaków wibracyjnych jest głębokość zagęszczenia gruntu, może to także być ich wadą. Zagęszczając grunt położony nad czułymi na uderzenia instalacjami, można je uszkodzić. W takich przypadkach można zastosować zagęszczarkę okrągłą, która posiada mniejszą siłę uderzenia, lecz dalej bardzo łatwo ją prowadzić w sposób precyzyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zagęszczane podłoża różnią się od siebie zarówno pod względem cech fizycznych, jak i właściwości mechanicznych. Należy zwrócić uwagę na skład granulometryczny w celu dobrania odpowiedniej maszyny. Przy uziarnieniu gruntu o frakcji o wymiarach ziaren lub cząstek powyżej 40 mm najlepiej wykorzystać zagęszczarki płytowe o dużej powierzchni płyty dennej, dużej sile wymuszającej oraz znacznej wadze (500 kilogramów). Średniej wagi maszyny 120-300 kilogramów będą najlepiej spisywały się w gruncie o ziarnie średnicy 2-40 mm. Najmniejsze zagęszczarki do 50-100 kg, charakteryzujące się wyższą częstotliwością drgań płyty dennej, sprawdzą się na mniejszych gruntach niespoistych, tj. o ziarnie 0,05-2 mm. Grunty spoiste o ziarnie poniżej 0,05 mm możemy zagęścić jedynie poprzez użycie ubijaka stopowego.
Charakter zmian naprężeń w gruncie ma istotny wpływ na efekt zagęszczenia spoistego gruntu. Analiza dynamiczna, badania oraz doświadczenie operatorów wykazują, iż maksymalne naprężenia oraz duży stopień zagęszczenia uzyskuje się przy udarowym działaniu siły na podłoże. Badania wykazały, że dla udarowych metod zagęszczenia zwiększenie prędkości uderzenia ponad optymalne powoduje zwiększenie efektu zagęszczenia na powierzchni z jednoczesnym szybszym spadkiem stopnia zagęszczenia w głąb gruntu. Warto zatem korzystać z profesjonalnych maszyn renomowanych producentów, których maszyny zapewniają optymalne i powtarzalne wartości w trakcie pracy maszyny. Dobrym przykładem może być firma Swepac, która każdą wyprodukowaną przez siebie maszynę testuje – https://swepac.pl/zageszczarki/skoczki-do-ubijania/.
Ubijak do ziemi jest stosowany wszędzie tam, gdzie wymaga tego grunt lub otoczenie, ale także doskonale sobie poradzi także na otwartej przestrzeni i na gruntach mniej spoistych.
Ubijaki wibracyjne – dzięki małej szerokości stopy, około 18-28 cm – nadają się idealnie do pracy w wąskich wykopach liniowych, np. przy pracach naprawczych związanych instalacją elektryczną, kanalizacyjno-wodociągową. Po wykonaniu naprawy w wąskim wykopie w żaden inny sposób nie ma możliwości zagęszczenia gruntu, z racji iż szerokość nawet najmniejszej zagęszczarki nie pozwoli na jej użytkowanie w tak ograniczonej przestrzeni.
Niska waga skoczka pozwala na jego bezproblemowy transport nawet w trudno dostępne miejsca. Waga nieprzekraczająca 70 kilogramów pozwala na ręczny transport maszyny na zagęszczany teren, np. głęboki wykop, rów czy pagórek. Przy pracach na małych powierzchniach w kilku miejscach blisko siebie nie ma problemu z zapewnieniem specjalistycznego transportu dla tak małej maszyny.
W trakcie układania niewymagających nawierzchni, np. przygotowanie podłoża pod ścieżki ogrodowe, tarasy lub elementy krajobrazu, praca zagęszczarki stopowej zapewni odpowiednie zagęszczenie i uszczelnienie podłoża przy niskim nakładzie koniecznym do transportu maszyny i bardzo dobrym rezultacie.
W trakcie podejmowania wyboru ubijaka do ziemi należy przede wszystkim pamiętać o jego wszechstronnym zastosowaniu w zagęszczaniu gruntu. Skoczek powinien być przede wszystkim uniwersalnym narzędziem w Państwa firmie. Najważniejszymi cechami, którymi należy się kierować, są masa urządzenia, siła wymuszająca układu udarowego, producent silnika oraz powtarzalność efektów pracy. Maszyna powinna posiadać także możliwość łatwego transportu. Dużym atutem profesjonalnych maszyn jest dostępność do części zamiennych.
Podsumowując, ubijak stopowy jest niezastąpionym urządzeniem na placu budowy w trakcie zagęszczania iłów i gliny. Z racji swojej wszechstronności jest także bardzo różnorodnie wykorzystywany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zagęszczenie na małej powierzchni. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na pracę w wąskich wykopach, w których nawet mała zagęszczarka się fizycznie nie zmieści lub operowanie nią będzie niemożliwe.
To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.