Schronienie w miejscach zakwaterowania przygotowanych przez instytucje, tu mowa głównie o samorządach, znalazło w regionie już blisko siedemnaście tysięcy uchodźców z Ukrainy – informuje wojewoda dolnośląski. Samorządy w regionie aktywnie od początku wojny na Ukrainie włączyły się w pomoc uchodźcom.
– Oprócz gmin typowo turystycznych takich jak Karpacz, Szklarska Poręba, Duszniki Zdrój i Szczawno-Zdrój należy wyróżnić także zaangażowanie mniejszych dolnośląskich gmin, których łączna liczba mieszkańców nie przekracza siedem tysięcy osób. Są to gminy Walim, Niechlów, Niemcza, Bardzo, Złoty Stok i Mirsk – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojewoda po raz kolejny publikuje listę gmin, które przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy w przeliczeniu na dziesięć tysięcy mieszkańców.
W gminach do siedmiu tysięcy mieszkańców to Karpacz, Szklarska Poręba, Duszniki Zdrój, Szczawno-Zdrój, Walim, Niechlów, Niemcza, Bardzo, Złoty Stok i Mirsk.
Wśród gmin do dwudziestu tysięcy mieszkańców wojewoda wskazuje na Lwówek Śląski, Złotoryję, Sobótkę, gminę wiejską Nowa Ruda i Środę Śląską.
W gminach powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców najwięcej uchodźców w przeliczeniu na mieszkańców jest w Nowej Rudzie, Wołowie, Strzelinie i Ząbkowicach Śląskich. W miastach powyżej pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców – w Świdnicy i Głogowie.