Dodano: 16 września 2022 10:32

„Tych pieniędzy nie dostaliśmy od rządu”. Samorządowcy przerywają milczenie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Starostwo Powiatowe w Kłodzku powiesiło na terenie miasta i  powiatu 13 bilboardów i banerów informujących o tym, ile pieniędzy powiat NIE DOSTAŁ z rządowych dotacji. Urzędnicy tłumaczą, że to ich krzyk rozpaczy wobec absolutnie, ich zdaniem, nietransparentnych zasad przyznawania dotacji z programów rządowych.

Powiat Kłodzki to największy powiat w województwie dolnośląskim. Utrzymuje ponad 700 km dróg, szpital, kilka szkół. Z wnioskowanych do wszystkich edycji rządowego programu Polski Ład ponad 100 milionów złotych, jakie miały być przeznaczone na inwestycje w powiecie – głównie drogowe i szkolne –  rząd przyznał zaledwie 1/10 tej sumy.

– To jest bardzo niesprawiedliwe. My mamy na chwilę obecną ponad 300 km dróg do wyremontowania. Przy takim niskim wsparciu nie jesteśmy w stanie na bieżąco odpowiadać na potrzeby mieszkańców – powiedział Piotr Marchewka, członek zarządu powiatu kłodzkiego.

REKLAMA

Starosta podkreśla bardzo wysoką, w odróżnieniu od rządowych projektów, skuteczność w pozyskiwaniu przez powiat funduszy europejskich. Narzeka na całkowicie nietransparentne kryteria oceniania wniosków rządowych, brak możliwości odwołania oraz poznania klucza, według którego wnioski są oceniane. 

– Piszemy dobre wnioski, zgodnie z punktacją, zgodnie z dokumentacją, wypełniamy je bardzo dobrze, nikt nam nie odrzucił, ani nie zgłaszał uwag. ale pieniędzy nie dostajemy. To co jeszcze możemy zrobić? – pyta starosta kłodzki Maciej Awiżeń.

Starosta ostrzega, że brak środków rządowych i europejskich, szalejące ceny praz fakt, że Polski Ład zabrał z budżetu starostwa ponad 5,5 miliona złotych może oznaczać, że w przyszłym roku nie będą realizowane żadne poważne inwestycje. 

 

Kłodzko. Bilbordy informujące o wielkości środków, jakie nie zostały przyznane Starostwu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kłodzko. Bilbordy informujące o wielkości środków, jakie nie zostały przyznane Starostwu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także