Twoje pierwsze terrarium – poznaj sposoby na ogrzewanie terrarium

1 marca 2022 13:20. Twoje pierwsze terrarium - poznaj sposoby na ogrzewanie terrarium. fot. użyczone / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Terrarystyka to dziedzina dotycząca planowania, budowania, urządzania i zarządzania terrarium oraz hodowli trzymanych w nim zwierząt oraz fauny. Aby założyć swoje pierwsze terrarium, należy dokładnie zaplanować jak ma wyglądać, ile miejsca musimy wygospodarować dla jego mieszkańców oraz w jaki sposób stworzyć dla nich jak najlepsze warunki do życia. Podpowiemy, jakie ogrzewanie do terrarium wybrać i dlaczego to kluczowa sprawa podczas kompletowania sprzętu i dodatków do domowego terrarium.

Ogrzewanie terrarium – dlaczego to aż tak ważna kwestia?

Większość gadów, płazów i skorupiaków, które zamieszkują domowe terraria w naturalnym środowisku żyje w gorącym, tropikalnym klimacie z dużą ilością światła. Aby móc zapewnić im zbliżone warunki, należy pamiętać, o tym, że terrarium musi być wyposażone w system grzewczy. Zdarza się, że musimy wyposażyć terrarium w kilka źródeł ogrzewania, szczególnie jeśli nasz zbiornik jest sporych rozmiarów.

REKLAMA

Ogrzewanie terrarium – rodzaje systemów do grzania. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i dla jakich zwierząt są zalecane.

  • Oświetlenie terrarium

Istnieje kilka opcji ogrzewania terrarium, a najpopularniejsze z nich pełnią także rolę oświetlenia. Żarówki grzewcze dzielimy na te, które działają w trybie dziennym i nocnym, zapewniając nie tylko wzrost temperatury w terrarium, ale także przyjemny klimat, który pozwala na obserwację zwierząt, emitując promieniowanie UVA, które pozytywnie wpływa na aktywność mieszkańców terrarium. Aby móc używa grzewczych żarówek konieczny jest zakup lampy do terrarium, która powinna być przede wszystkim prosta w montażu. Dają one możliwość użycia także specjalistycznych halogenów grzewczych do terrarium, które uważane są za dużo bardziej energooszczędne niż żarówki.

Nie sposób wyobrazić sobie terrarium bez oświetlenia, dlatego koniecznie rozważ zakup żarówek lub halogenów grzewczych już na samym początku swojej przygody z terrarystyką.

  • Maty grzewcze

Mata grzewcza to zazwyczaj dodatek do oświetlenia, gdyż rzadko sama jej moc wystarcza, aby ogrzać całe terrarium. Jej rozmiar dobiera się do wymiarów zbiornika. Wodoodporna mata musi być podłączona do prądu i posiadać regulację temperatury. Dobrej jakości mata grzewcza powinna mieć paskową budowę, aby równomiernie rozkładać ciepło.

Maty grzewcze to świetne źródło ogrzewania do terrarium w którym hodujesz jaszczurki, węże czy skorpiony.

  • Kable grzewcze

Przewody grzewcze do terrarium dają możliwość ogrzania całego terrarium lub stworzenia w nich wydzielonych wysp ciepła. Dobierz je na podstawie mocy oraz długości, biorąc pod uwagę wielkość zbiornika oraz wymagania termiczne mieszkańców twojego terrarium.

Jeśli w terrarium hodujesz zwierzęta, które naturalnie żyją w klimacie mocno nasłonecznionym, warto wybierać kable grzewcze o większej mocy, nawet 50W lub 80W.

  • Grzałka do terrarium

Kupując grzałkę do terrarium koniecznie zwróć uwagę czy posiada ona termostat, a także alarm, który poinformuje Cię o zbyt wysokiej temperaturze w terrarium. Grzałka z obudową powinna posiadać możliwość regulacji ciepła, a także specjalną ochronę, aby nie dopuścić do poparzenia mieszkańców terrarium.

Grzałka do terrarium z termostatem będzie obowiązkowym wyposażeniem terrarium w którym będziemy hodować żółwie.

  • Kamienie grzewcze

Kamień grzejący to nie tylko źródło ciepła, ale także piękny element dekoracyjny terrarium. Imituje on kamienie, które naturalnie występują w środowisku gadów i płazów.

Szczególnie zalecane jako ogrzewanie do terrarium w którym zamieszkują jaszczurki. 

Gdzie kupić zestaw grzewczy do terrarium i dodatki, które zapewnią odpowiednią temperaturę?

Aby mieć pewność, że stworzone przez nas ogrzewanie do terrarium, nie zaszkodzi jego mieszkańcom, warto kompletować sprzęt akwarystyczny i terrarystyczny w specjalistycznym sklepie. Takim miejscem jest sklep Aquario, w którym dostępne jest wszystko co potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody z terrarystyką, a także akcesoria, które pozwolą rozwijać twoją pasję.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 1 marca 2022 13:20
`