Dodano: 21 stycznia 2022 19:00

Twierdza Srebrna Góra na ferie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Zapraszamy do Srebrnej Góry, żeby poznać jedną z największych górskich twierdz Europy. Tu znajduje się wyjątkowy zabytek architektury militarnej powstały w latach 1765-1777, niepowtarzalny ze względu na historię, położenie, kształt i przygotowaną ofertę turystyczną. Sercem Twierdzy jest unikalny, trzykondygnacyjny Donjon i otaczający go pierścień bastionów z liczącymi ponad 300 podziemnymi pomieszczeniami, pełniącymi funkcję izb żołnierskich, zbrojowni, magazynów żywności, prochu, kazamat studziennych i wszystkim tym, co niezbędne było dla armii do przetrwania nawet 6-miesięcznego oblężenia.W trakcie zwiedzania, przewodnik pokaże Państwu te pomieszczenia i ich zasady funkcjonowania w XVIII w.

Dla miłośników militariów i zainteresowanych historią broni bardzo ciekawym punktem jest prezentowana artyleria forteczna, w tym m.in. armaty 12 funtowe, moździerze, haubica, karabiny skałkowe, kule armatnie, pociski, bomby, granaty. Dziś trudno uwierzyć, że w czasie funkcjonowania Twierdzy znajdowa¬ło się tu 316 armat, z czego połowa przeznaczona była do obrony, a połowa zmagazynowana została jako rezerwa dla armii polowej . Dla dział zgromadzono rów¬nież wielkie ilości amunicji – nawet 120 tys. szt. kul żelaznych o łącznej masa ponad 845 ton.

Skuteczna obrona warowni wymagała minimum 1500 żołnierzy. Załoga w czasie alarmu musiała tu mieszkać, jeść i pić – jak to wyglądało? Czy służba w armii pruskiej była tragedią czy wyróżnieniem? Co oznaczał pruski dryl i jakie stosowano kary cielesne? Dzięki regularnie rozwijanej ekspozycji można zobaczyć i poznać odpowiedzi na te pytania.

REKLAMA

Zakres prac realizowanych w latach poprzednich i obecnie sprawia, że srebrnogórska twierdza należy do największych „poligonów konserwatorskich” w Polsce . W dawnych izbach żołnierskich w najbliższych latach powstanie hostel na 58 osób, na dziedzińcu DONJONU w klimatycznych murach fortyfikacji utworzona zostanie sala restauracyjna oraz przeznaczona na działania kulturalne. Dofinansowanie pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (2014-2020). Równolegle prowadzone są prace otwierające nieudostępnione do tej pory kolejne części twierdzy.

W ramach projektu dofinansowanego z funduszy EOG utworzony będzie mostek widokowy, zawieszony na 29 metrach nad fosą, zlokalizowany na koronie DONJONU. To samo w sobie będzie wyjątkową atrakcją. Poza wykonaniem czterech mostów, odbudowane zostaną dekoracyjne bramy Bastionu Górnego, Fortu Rogowego, Kawaliera i przylegające mury. Powstanie nowa ekspozycja, która wypełniona będzie makietami, dioramami i wieloma multimediami. Pozwolą one pokazać odwiedzającym temat przewodni projektu – „Jak 250 lat temu zbudowano Twierdzę w Srebrnej Górze”. Warto obserwować te poczynania zarówno w internecie jak i zobaczyć efekty realizowanych prac na własne oczy, do czego zachęcamy. Twierdza jest otwarta dla zwiedzających codzienie.

Turyści indywidualni nie potrzebują rezerwacji – wejścia z przewodnikiem odbywają się co godzinę. Poza wyznaczoną trasę zwiedzania, można dodatkowo zobaczyć inne udostępniane miejsca. Szczególnie ciekawym miejscem jest taras widokowy na koronie Donjonu. Tutaj na turystów czaka nie lada gratka, dla której warto było pokonać trud wejścia na Twierdzę Srebrna Góra. Z korony mamy możliwość obejrzenia panoramy sięgającej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika. Bliżej wznoszą się lesiste grzbiety Gór Bardzkich i Sowich. Poza trasami z oprowadzaniem przez przewodnika udostępniamy zbrojownię z ekspozycją tematyczną Twierdzy „Srebrna Góra na starej widokówce. Całość wizyty potrwa ok. 1,5 – 2h.

W każdą sobotę o godzinie 19:00 odbywa się nocne zwiedzanie. Dla grup zorganizowanych Twierdza oferuje ciekawe pakiety integracyjne. A na utrudzonych turystów w kasie czekają gorące napoje: herbata, kawa i pyszna czekolada na gorąco.

Źródło: Twierdza Srebrna Góra

Źródło: Twierdza Srebrna Góra

Źródło: Twierdza Srebrna Góra

Źródło: Twierdza Srebrna Góra

Źródło: Twierdza Srebrna Góra

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także