Dodano: 21 lipca 2020 10:19

Tuż po wakacjach ruszają prace na odcinku S3 Bolków-granica Państwa. Po drodze najdłuższy w Polsce tunel

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Już tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia robót na ostatnim, granicznym odcinku drogi ekspresowej S3, który połączy węzeł w Bolkowie z granicą Państwa w Lubawce. We wrześniu Główna Dyrekcja Dróg Krajowych zapowiada przyjęcie decyzji środowiskowych dla budowy, co da drogowcom zielone światło do rozpoczęcia prac.

Jak wyjaśnił nam Jacek Dzikowski, zastępca dyrektora ds Inwestycji wrocławskiego Oddziału Głównej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prace przygotowawcze rozpoczną się niezwłocznie po otrzymaniu decyzji środowiskowej:

– Zaraz po otrzymaniu decyzji ZRiD wykonawca przystępyje do wykonania robót budowlanych, przygotowawczych: usunięcia humusu, wycinek drzew, usuwania kolizji, a następnie już do głównych tych związanych z robotami ziemnymi, wykonywaniem obiektów inżynierskich, których jest tam bardzo dużo. Wykonawca już jest przygotowany zatwierdza materiały, wytwórnię materiałów, betoniarnię, tak, żeby ez zwłoki przystąpić do wykonywania tych robót. 

REKLAMA

Tu warto wspomnieć fakt, że na wysokości miejscowości Stare Bogaczowice w ciągu nowo budowanej S3 powstanie najdłuższy w Polsce drążony w skale tunel drogowy. Liczącą ponad 2 kilometry przeprawę pod Górami Kamiennymi wykona  austriacka firma, specjalizująca się w drążeniu tuneli w Alpach.

– Tunel wykonany będzie według zasad nowej, austriackiej metody tunelowania, która polega na tym, że jest wykonywana zarówno przy użyciu środków wybuchowych jak i mechanicznie. po wydrążeniu w pierwszej kolejności wykonana zostanie obudowa tymczasowa, z betonu natryskowego, stanowiąca wzmocnienie górotworu, następnie po wydrążeniu całego tunelu wykonana zostanie żelbetowa obudowa docelowa – wyjaśnia dyrektor Dzikowski.

Budowa odcinka od Bolkowa do granicy będzie kosztowała niemal 2,5 miliarda złotych. Prace potrwają 3 lata. Pierwsze samochody dojadą ekspresówką do granicy w 2023 roku. Od strony czeskiej, nowo budowana autostrada D11 dojdzie do granicy w Lubawce najwcześniej w 2025 roku. Obie drogi połączą czeską Pragę z polskim wybrzeżem.

Przebieg trasy S3 na południu Dolnego Śląska. Źródło: GDDKiA

fot. użyczone / GDDKiA

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ciężki sprzęt na budowie drogi szybkiego ruchu. Maszyny Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Plany budowy S3 na południu. Fot,. DAI / Dziennik Wałbrzych

Plany S3 Bolków / Kamienna Góra. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Mapy budowanego odcinka na ścianach świetlicy wiejskiej w Gostkowie. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także