Dodano: 10 marca 2023 14:28
Turyści wejdą do niedostępnych części Jaskini Niedźwiedziej. To najdłuższa jaskinia w całych Sudetach!
Tematy: jaskinia niedźwiedzia kletno stronie śląskie
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Sala Mastodonta, czyli odkryta w 2012 roku część Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie zostanie udostępniona turystom. Dziś w Stroniu Śląskim podpisano w tej sprawie umowę.
Pod enigmatyczną nazwą Sala Mastodonta kryje się gigantyczna, podziemna komora wielkości stadionu piłkarskiego. Prowadzi do niej nieco ponad kilometrowa sieć wielopiętrowych korytarzy. Teraz cała ta trasa zostanie oddana do użytku turystom.
– Będzie dużą konkurencją nawet dla tych spektakularnych jaskiń, które są w Czechach. Może już na Słowenii, Słowacji nie, tam jest cieplejszy krasstet i jaskinie są jeszcze bardziej spektakularne. Na nasze warunki jest to naprawdę duża sprawa. Tak na szybko można powiedzieć, że nawet jest tam pięć pięter, ta trasa będzie przechodziła przez każde z nich. Będzie można zobaczyć etapy rozwoju i zamierania jaskimi. Te niższe poziomy są młode, one niedawno powstały w takim wieku geologicznym, najwyższe piętra są najbardziej bogate w szatę naciekową, gdzie ta jaskinia już powoli zamiera. Będzie można zobaczyć całą historię jaskini od czasów powstania – mówi Szymon Kostka ze Speleoklubu Wrocław, który jako jeden z pierwszych eksplorował nowo odkryte korytarze.
Prace pochłoną niebagatelne 38 milionów złotych i potrwają ponad 4 lata. Trasa będzie miała około półtora kilometra, a jej zwiedzanie zaplanowano na około 1,5 godziny. Żeby móc ją udostępnić, konieczne będzie wykucie dwóch ponad dwustu metrowych korytarzy.
– Pierwsze tygodnie musimy przygotować sobie drogę dojazdową, oczyścić teren i zabezpieczyć skarpę, żeby nie wystąpiły osuwiska. Natomiast te tunele to są dwa na trzy metry wysokości, więc tam nie wjedzie wielka maszyna. To jest praca, tak jak powiedziałem, ręczna, ze wspomaganiem niewielkich, nowoczesnych maszyn – wyjaśnił naszemu reporterowi Marcin Skoczeń, wykonawca inwestycji.
W ramach projektu przebudowany i powiększony zostanie pawilon wejściowy oraz parking. Zgodnie z zaleceniami RDOŚ Jaskinia Niedźwiedzia może przyjąć 87 tysięcy osób rocznie. Nawą trasę turystyczną zobaczy kolejnych 100 tysięcy osób.
Zobacz także
- Bezpartyjni Samorządowcy zaprezentowali listę. Chcą promować region i rozwijać transport
- Szczawno-Zdrój. Komu przeszkadza plac zabaw dla dzieci
- Pokochaj życie! Przed nami I Festiwal Uzależnieni od życia. Gościem specjalnym będzie Jerzy Górski
- Oszuści znów atakują! Seniorzy z naszego regionu stracili kilkadziesiąt tysięcy!
- Grzegorz Macko gościem programu Studio Dziennik
- Nowa nazwa powiatu wałbrzyskiego? Ruszają konsultacje społeczne
Najczęściej czytane
Tężnia solankowa i mini park na Białym Kamieniu. Dziś uroczyście oddano ją do użytku
Syndyk sprzedaje Pałac Jedlinka. Cena wywoławcza ponad 5 mln złotych
Czy w Szczawnie-Zdroju powstanie nowy park? Pierwsze starania już podjęto
Wałbrzych. Nie ma KPO. Nie ma remontu ulicy Ogrodowej
Czołowe zderzenie dwóch samochodów w Strudze