Tunel szabrowników. Zamek Książ odsłania kolejne tajemnice

Tematy: 


Dolny Śląsk odkrywa kolejne tajemnice. W jednym z najbardziej znanych i jednocześnie tajemniczych obiektów – w Zamku Książ – odkryto wybudowany pod koniec XIX wieku tunel, prowadzący od podziemnej krypty grobowej znajdującej się w Mauzoleum rodziny Hochbergów wgłąb otaczającego Zamek i Mauzoleum parku.

Tunel przez wiele lat służył szabrownikom i złodziejom. Ukrytym w lesie wejściem dostawali się do wnętrza krypty w poszukiwaniu za drogocennych artefaktów, jakie musiały być ukryte w sarkofagach księcia Jana Henryka XI i spoczywających przy nim jego dwóch kolejnych  żon.

REKLAMA

Liczący kilkadziesiąt metrów tunel zachowany jest w doskonałym stanie. Wejścia do niego wciąż strzeże oryginalna, XIX wieczna kuta brama, za którą ciągnie się ceglana konstrukcja. Wnętrze kryje kilka zagadek: drewniane belki prowadzące wzdłuż ścian, pojedyncze cegły impregnowane innym, niż pozostałe, kolorem. Jakie było ich przeznaczenie? Tego nie wiemy.

Dziś oczyszczony i zabezpieczony przed niechcianymi gośćmi tunel powróci do swoich pierwotnych funkcji – będzie wentylował i osuszał kryptę grobową rodziny Hochbergów, którą od kilku miesięcy mogą zwiedzać turyści odwiedzający Zamek Książ.

Dodano: 12 października 2017 11:42

Pozostałe informacje