Dodano: 12 kwietnia 2023 07:14

Tunel na trasie kolejowej do Jeleniej Góry zamknięty dłużej niż przewidywano

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co najmniej do końca kwietnia tunel pomiędzy Trzcińskiem a Wojanowem na trasie kolejowej  Wałbrzych – Jelenia Góra pozostanie zamknięty. Wykonawca „odbił się” od nieprecyzyjnych badań geologicznych.

Jak informuje spółka PKP PLK wykonawca prac miał natrafić na warunki glebowe „inne niż zakładano”.  W związku z tym firma POOR wykonująca prace musiała zmienić pierwotnie zakładaną technologię przygotowania tunelu do prac. Przypomnijmy: tunel ma być przygotowany do jednoczesnego przejazdu pociągu w dwóch kierunkach. Żeby to zrobić, konieczne są prace w środku przeprawy. Aby uniknąć paraliżu na wiele miesięcy, na czas remontu w tunelu położony ma być jeden, centralny tor tak, aby pociągi mogły dojeżdżać do Jeleniej Góry. W związku z tym przeprawa miała być zamknięta do 10 kwietnia. Niestety – dziś wiadomo, że prace potrwają co najmniej dwa tygodnie dłużej. Do tego czasu organizowana będzie komunikacja zastępcza. Na trasie z Janowic Wielkich do Jeleniej Góry i dalej – Szklarskiej Poręby pasażerowie podróż będą odbywali autokarem.

W ramach rewitalizacji tunelu, zostanie odnowiony około 300-metrowy odcinek. Prace obejmą rozebranie kamiennej obudowy i zastąpienie jej żelbetową konstrukcją, a także renowację ścian oporowych i odwodnienie. Wymienione zostaną również tory i sieć trakcyjna. Aby zapewnić maksymalne utrzymanie przejezdności linii, prace będą prowadzone z wykorzystaniem technologii tunelu w tunelu przy użyciu maszyny typu „TEM”. Skuwając materiał skalny, poszerzy ona tunel do docelowych wymiarów oraz natryskiwać beton do ściany, a obudowa maszyny zapewni bezpieczny przejazd pociągów.

REKLAMA

Remont ponad 100-letniego tunelu pomiędzy Wojanowem a Trzcińskiem kosztował będzie prawie około 105 mln złotych i potrwa co najmniej 1,5 roku. Docelowo pociągi mają po nim przejeżdżać po dwóch torach z prędkością nawet 120 km/h.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także