„Trzynastka” trafi w kwietniu na konta emerytów i rencistów. Ile wyniesie?

15 marca 2022 10:05.

W przyszłym miesiącu emeryci i renciści otrzymają tak zwaną trzynastkę. Zgodnie z ustawą dodatkowe pieniądze wypłacane są w wysokości najniższej emerytury. W tym roku to 1217 złotych i 98 groszy netto. Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków o przyznanie trzynastki.

Dobrą informacją dla naszych seniorów jest to, że Ministerstwo Finansów w tym roku zrezygnowało z poboru podatku od trzynastej emerytury. A to oznacza, że z trzynastki zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Warto jednak pamiętać, że to jednorazowa rezygnacja z poboru podatku i sytuacja nie dotyczy trzynastek wypłaconych w poprzednich latach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy na dzień 31 marca mają przyznane prawo do wypłaty emerytury czy renty, albo innego, długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

 

Dodano: 15 marca 2022 10:05
`