„Trzynastka” trafi w kwietniu na konta emerytów i rencistów. Ile wyniesie?

15 marca 2022 10:05.

W przyszłym miesiącu emeryci i renciści otrzymają tak zwaną trzynastkę. Zgodnie z ustawą dodatkowe pieniądze wypłacane są w wysokości najniższej emerytury. W tym roku to 1217 złotych i 98 groszy netto. Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków o przyznanie trzynastki.

Dobrą informacją dla naszych seniorów jest to, że Ministerstwo Finansów w tym roku zrezygnowało z poboru podatku od trzynastej emerytury. A to oznacza, że z trzynastki zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Warto jednak pamiętać, że to jednorazowa rezygnacja z poboru podatku i sytuacja nie dotyczy trzynastek wypłaconych w poprzednich latach.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy na dzień 31 marca mają przyznane prawo do wypłaty emerytury czy renty, albo innego, długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 marca 2022 10:05
`