Uroczystości święta Bożego ciała. Co wiemy o tym święcie?

4 czerwca 2015 12:36. Procesja w dniu święta Bożego Ciała na wałbrzyskim osiedlu Podzamcze. Wałbrzych, czzerwiec 2015. Fot. Jacek Zych, źródło: Wikipedia

W kościołach i parafiach w Wałbrzychu i całym kraju trwają uroczyste msze święte, po których wierni uczestniczą w procesjach i marszach. Mimo, iż jest to jedno z najważniejszych świąt kościelnych i dzień ustawowo wolny od pracy, mało osób zna historię i genealogię tego dnia.

Uroczystość Bożego ciała ustanowiona została na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. To pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 r. miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi.

W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość Bożego ciała wspólną dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: „[…] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.”

Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.

REKLAMA

W 1955 r. Pius XII wprowadzając swoje reformy liturgiczne zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 r. nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis).

W Polsce po raz pierwszy uroczystość Bożego ciała wprowadził biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 czerwca 2015 12:36
`