Trwa remont popularnej Harcówki. Na otwarcie trzeba jeszcze trochę poczekać

5 lutego 2018 09:13. fot. użyczona. Michał Jabłoński / www.dron.walbrzych.pl

Tematy: 


Trwa remont popularnej wałbrzyskiej Harcówki – malowniczo położonego na stoku Parku Sobieskiego schroniska młodzieżowego. Od grudnia 2017 roku obiekt ma nowego właściciela, który z energią i nieukrywanym entuzjazmem zabrał się do prac.

Obiekt odzyskać ma nie tylko funkcjonalność, ale i oryginalny wygląd. W środku trwają wyburzenia stawianych na przestrzeni lat ścianek działowych, usuwane są warstwy farb i niepotrzebnych zdobień. Jak mówi nowa najemczyni obiektu – ma on odzyskać swój unikatowy, przedwojenny charakter.

REKLAMA

Prace prowadzone są etapami – pierwsza do użytku oddana ma zostać część gastronomiczna. Jej otwarcie planowane jest na tegoroczny długi weekend majowy. W dalszej kolejności wyremontowane zostaną sale sypialne i udostępnione pierwszych 20 miejsc noclegowych.

Dom Turysty Harcówka (d. Schillerhohe) wybudowany został w 1911 r. w parku miejskim, założonym kilka lat wcześniej na Parkowej Górze (422 m npm.). Była to restauracja z pokojami gościnnymi tzw. Schillerbaude. Schroniska za czasów niemieckich, zwłaszcza te położone tak blisko miast, nastawione były na obsługę spacerowiczów i turystów urządzających krótkie, niemęczące wypady. Obiekty te miały pełnić przede wszystkim rolę gospody, funkcja noclegowa była drugoplanowa. W latach 30. gospodarzem obiektu był Bruno Sternagel.

Po wojnie obiekt pozostawał pod opieką PTTK. W pierwszym półroczu 1995 r. z Harcówki zaczęła nadawać swoje audycje wałbrzyska rozgłośnia radiowa, występująca w latach 1995-1997 pod nazwą Radio Harcówka. Z tarasu przed obiektem rozpościera się panorama na śródmieście Wałbrzycha.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 lutego 2018 09:13
`