Trwa przerzut holenderskich wojsk. Na drogach będą pojawiać się wojskowe kolumny

10 maja 2024 13:08.

Trwa przerzut holenderskich wojsk w ramach ćwiczenia Steadfast Defender. W ramach ćwiczeń NATO Steadfast Defender 2024 siły zbrojne Królestwa Niderlandów zrealizują w dniach 10-12 maja przemieszczenie przez terytorium RP – informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego.

W przerzucie z niemieckiej miejscowości Oberlausitz do litewskiej miejscowości Kazla Rudza bierze udział około 800 żołnierzy i 200 pojazdów wojskowych. Jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego, holenderska armia przemieści się w ciągu trzech dni, z czego dwa dni to przemarsz przez terytorium Polski. Mowa o siłach wielkości grupy bojowej, która będzie się przemieszczać w kolumnach liczących 10 pojazdów kołowych każda.

Grupa bojowa jest jednostką połączoną, składającą się głównie z elementów 13. Lekkiej Brygady z Oirschot (Holandia). Podstawowymi pojazdami tej brygady są wozy bojowe Boxer, Fennek, Bushmaster, Mercedes Benz i Scania Gryphus. Konwoje będą eskortowane przez polską Żandarmerię Wojskową. Jako wsparcie państwa-gospodarza, polskie siły zbrojne zapewniają także noclegi w koszarach – informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem przerzutu żołnierze holenderscy przez kilka tygodni prowadzili ćwiczenia w Niemczech i będą je kontynuować na Litwie. Szkolenie zakończy się 29 maja w Pabrade, po czym całość sił powróci statkiem do Królestwa Niderlandów.

Podczas manewrów armia holenderska ćwiczy zdolność do pokonywania dużych odległości i demonstruje obronę terytorium NATO w ramach odstraszania i obrony Sojuszu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 maja 2024 13:08
`