Trudne warunki w Karkonoszach. Nocna akcja GOPR

24 grudnia 2018 14:22. Śnieżka w Karkonoszach. fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Tematy: 


Ponad pięć godzin trwała nocna akcja sprowadzania turystów, którzy zgubili szlak w rejonie Kukułczych Skał. W akcji uczestniczyło siedmiu ratowników. Pomoc przyszła na czas. Poszkodowani byli już w pierwszym stopniu hipotermii. W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki na szlakach są bardzo trudne.

Trójka turystów zgubiła się w trudnym terenie. Zamierzali dojść do jednego ze schronisk. Zaskoczył ich jednak zmierzch, dlatego skorzystali z mapy z GPS by znaleźć skrót. Tak trafili w trudny teren, gdzie ugrzęźli w głębokim śniegu. Mieli już objawy pierwszego stopnia hipotermii. Jedna z osób doznała urazu kończyny. Trafiła do szpitala.

W piątek grupa ratowników również pomagała turystom, którzy nie byli w stanie kontynuować wędrówki w bardzo trudnych warunkach. Wówczas, prędkość wiatru dochodziła momentami do 150 km/h.
REKLAMA

Warunki w górach są bardzo trudne. W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warstwa białego puchu ma od dwudziestu do sześćdziesięciu centymetrów. Miejscami pojawiają się metrowe zaspy. W szczytowych partiach gór temperatura oscyluje w okolicach minus sześciu stopni. Mogą pojawiać się zamieci śnieżne. Miejscami na szlakach piesze wędrówki utrudniają nie tylko zaspy, ale także pojawiający się lód. Jest bardzo ślisko.

Trudne warunki panują także w Górach Izerskich. Tu szlaki są zaśnieżone i nieprzetarte. Niebezpiecznie może być także w na trasach w okolicach Wałbrzycha. Warto pamiętać, że im wyżej, tym trudniejsze warunki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 grudnia 2018 14:22
`