Dodano: 4 stycznia 2020 12:14
Trudne warunki na popularnych szlakach wycieczkowych. Ratownicy GOPR apelują o rozwagę
Tematy: borowa chełmiec wieża na trójgarbie
Wieże na Trójgarbie i Borowej, oraz szczyt góry Chełmiec – to obecnie najpopularniejsze górskie atrakcje turystyczne w okolicach Wałbrzycha. Ratownicy Sudeckiej Grupy GOPR informują o utrzymujących się tam trudnych warunkach i apelują do turystów o rozsądek i rozwagę.
Nowo wybudowane wieże widokowe przyciągają turystów jak magnes. Na wycieczkę w góry wybiera się coraz więcej osób, Na szlak trafiają często nieprzygotowani do panujących tam warunków. Chociaż słoneczne pogoda może sprawiać inne wrażenie – mimo braku śniegu te nie są wcale łatwe. Mówi Łukasz Pokorski, naczelnik Sudeckiej Grupy GOPR:
– Są to miejaca na naszej liście zagrożeń potencjalnych wypadkow. Już w zeszłym roku widać było co się działo zimą: nawet przy niewielkich opadach śniegu z racji ilości osób, które tam wchodzą, te szlaki zamieniają się w takie lodowe ścieżki. Ludzie ubijają ten śnieg, rozślizgują i może być bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza na czarnym szlaku na Borową, ale i przy wejściu na Trójgarb może być niebezpiecznie.
Jak w takim razie bezpiecznie odbyć i przede wszystkim zakończyć weekendową wycieczkę w góry? GOPRowcy zachęcają do choćby minimalnego przygotowania się do wyjścia.
– Turyści powinni wyciągnąć na przykład raczki. Nie raki, nie musimy się tutaj zbroić w jakieś nie wiadomo jakie potężne narzędzia do chodzenia po gorach ale zwykła takie raczki za niecałe 100 złotych. I to w tych warunkach może bardzo pomóc w górach, bo właśnie w tym momencie mamy coś takiego, że bardzo łatwo o pośliźnięcie. Dobrze mieć jakieś kije i generalnie – coś ciepłego do picia, ciepły ubiór, rękawiczki i przede wszystkim patrzeć o ktorej wychopdzimy. Godzina 15 to już jest troszeczkę późno, za chwilę będziemy mieli ciemno więc wychodzimy dużo wcześniej. – dodaje Łukasz Pokorski
My przypominamy, że przed wyjściem nawet w te pozornie nieodległe pasma górskie warto zainstalować aplikację RATUNEK, która pozwoli, w razie potrzeby, precyzyjnie trafić ratownikom do osób poszkodowanych.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok