Tornistry zbyt ciężkie. Niepokojące wyniki ważenia plecaków

8 grudnia 2018 14:47.

Tematy: 


Zbyt ciężkie tornistry nosi niemal co piąty uczeń w naszym regionie. To wynik badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną na Dolnym Śląsku. Waga plecaków przekracza dopuszczalne 15 procent ich masy ciała. W badaniu wzięło udział 13,5 tysiąca uczniów podstawówek.

Badaniem objęto uczniów w 53 szkołach. Norma dotycząca ciężaru plecaka, mówi, że tornister nie powinien ważyć więcej niż 10 procent masy ciała ucznia. Ważenie pokazało, że w tym zakresie mieści się tylko 40 procent uczniów.

– Co należy zrobić, żeby te plecaki miały odpowiedni rozmiar i odpowiednią masę? Po pierwsze apel do rodziców, żeby tak wieczorkiem, a może rano, zaglądnąć do tych plecaków, żeby tam niekoniecznie była litrowa butelka wody, żeby może uprzątnąć stare śniadanie, żeby sprawdzić czy koniecznie muszą być wszystkie książki na dany tydzień – mówi Jacek Klakočar, Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu.

REKLAMA

Specjaliści podkreślają, że dobrym rozwiązaniem nie są także plecaki na kółkach. Uczeń, który ciągnie za sobą torbę, może później mieć problemy z postawą.

Ogólnopolską akcję ważenia plecaków przeprowadzono w październiku. Do akcji włączył się także nasz region. Inspekcja opublikowała właśnie wyniki. Plecaki zważono w wytypowanych szkołach – jednej szkole miejskiej i jednej wiejskiej w każdym powiecie. Badania mają być powtarzane.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 grudnia 2018 14:47
`