Tony śmieci z cmentarzy. Zamiast plastikowych, wybierajmy szklane znicze i naturalne kwiaty – apelują urzędnicy

30 października 2019 16:25. Walbrzych, 1.11.2015. Sparaliżowane komunikacyjnie centrum Wałbrzycha w dniu Wszystkich Świętych, Fot. Jacek Zych / FORUM

Tematy: 


Do późnego wieczora będą w czwartek wywożone śmieci z cmentarzy komunalnych w Wałbrzychu. To ostatnie godziny porządków na nekropoliach. Urzędnicy przyznają – zmorą są plastikowe znicze i kwiaty. Wywóz odpadów w ubiegłym roku w październiku i listopadzie kosztował miasto 45 tysięcy złotych. W tym roku kwota ta ma się podwoić.

Trzy cmentarze komunalne w Wałbrzychu mają powierzchnię blisko siedemnastu hektarów i liczą około 23 tysięcy grobów. W ubiegłym roku w październiku i listopadzie zebrano 140 ton śmieci z cmentarzy. Ich wywóz kosztował 45 tysięcy złotych. W tym roku kwota ta może wzrosnąć nawet do 100 tysięcy złotych, bo zdrożało zagospodarowanie odpadów. Śmieci może być także więcej.

Spodziewamy się, że w tym roku, jak zawsze, gdy zasobność portfeli rośnie to przekłada się to na ilość odpadów, spodziewamy się, że w tym roku odpadów będzie więcej o 10-15 procent. Może warto ograniczyć stawianie plastikowych kwiatów czy różnego rodzaju elementów wystroju grobów. Plastikowych zniczy – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

REKLAMA

Służby zapewniają, że na cmentarzach pojawiły się dodatkowe śmietniki, do których powinniśmy wrzucać odpady. Problemem są śmieci pozostawiane w miejscach nie przeznaczonych do tego.

– Nie porzucajmy śmieci tam gdzie się da. Nie porzucajmy śmieci przy bramach. Uczulamy jeszcze raz na plastikowe znicze. Proponuję szklane i naturalne kwiaty – mówi Sławomir Kalinowski z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Na cmentarzach pojawią się także dodatkowe, przenośne toalety oraz punkty pierwszej pomocy.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 października 2019 16:25
`