To Solaris dostarczy wodorowe autobusy do Wałbrzycha. Miasto kupi 20 takich pojazdów

27 września 2023 07:02. Autobus wodorowy firmy Solaris. For. SOLARIS

Tematy: 


Po blisko dwóch miesiącach rozstrzygnięto przetarg na dostawę dwudziestu nowych autobusów zasilanych wodorem dla Wałbrzycha. Miasto wybrało ofertę, która nie była najtańsza, ale spełniała wszystkie kryteria. Autobusy dostarczy firma Solaris.

Przetarg dotyczył zakupu dwudziestu nowych autobusów i zawierał uwzględnienie prawa opcji zakupu w sumie czterdziestu pięciu pojazdów. Wałbrzych zdecydował się na wybór firmy Solaris.

Firma ma w swojej ofercie autobus zasilany wodorem. Zaprezentowano go niemal równo rok temu. Autobus, o którym mowa może zabrać na swój pokład blisko 140 osób.

REKLAMA

– Zastosowane w pojeździe baterie Solaris o pojemności około 60 kWh pełnią funkcję wspomagającą, np. podczas przyspieszania, wykorzystywane są także do rekuperacji. Proces zatankowania zbiorników do pełna zajmuje ok. 20 minut. Na jednym tankowaniu będzie mógł pokonać ok. 350 km w różnych warunkach pogodowych – czytamy na stronie firmy.

Miasto zapłaci za dwadzieścia autobusów sześćdziesiąt pięć milionów złotych.

Firmę wybrano w drugim przetargu. Pierwszy, ogłoszony w lutym zakończył się fiaskiem, bo oferty były zbyt drogie. Najtańsza opiewała na ponad 82 miliony złotych.

Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku miasto podpisało umowę na dofinansowanie projektu zakupu wodorowych autobusów z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na ten cel 60 mln złotych.

Infrastrukturę, stację tankowania wodoru, wybuduje w Wałbrzychu PKN Orlen. Będzie to jedna z dwudziestu stacji, które koncern wybuduje w Polsce. Stacja w Wałbrzychu ma powstać przy ulicy Wysockiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 września 2023 07:02
`