Dodano: 30 września 2021 07:40
To może być mekka dla wspinaczy. „Polana pod czerwoną skałą” nowym miejscem relaksu w Golińsku
Mieszkańcy gminy Mieroszów postanowili posprzątać teren i odsłonić unikatową w skali regionu skałę znajdującą się w Golińsku. Z pomocą ruszył Fundusz Toyotu. Skałę nie tylko odsłonięto, ale przygotowano także ścieżkę edukacyjną, powstało miejsce na ognisko, a w przyszłości na skałce mają pojawić się trasy wspinaczkowe.
Mowa o skałce, która znajduje się przy drodze krajowej numer 35 z Mieroszowa do granicy państwa w Golińsku. Do tej pory teren ten był zarośnięty i znali go tylko mieszkańcy. Teraz ma się to zmienić.
– Wykonana została ścieżka edukacyjno-rekreacyjna, wyeksponowana została skała i teren wokół skały. Ta skała jest znana od wielu lat. Tutejsi mieszkańcy opowiadali nam jak, jako dzieci bawili się na tej skałce. Ona nie była widoczna, był zarośnięta, stąd inicjatywa o uporządkowanie terenu – mówi Bogusława Nawrat, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie.
REKLAMA
Tablice opowiadają o okolicznej przyrodzie, o tym, jakie tu pojawiają się zwierzęta, jaka jest budowa geologiczna czerwonej skałki. Ze ścieżki mogą korzystać szkoły czy wszyscy ci, którzy interesują się przyrodą, historią i geologią.
– To jest miejsce odkryte przez nas dla szerszej rzeszy ludzi. W czasie prac, które prowadziliśmy przyjeżdżało bardzo dużo Czechów na rowerach zafascynowanych tym miejscem. To teren do rekreacji, można zrobić grilla. Ta skała jest naprawdę unikatem – mówi Artur Wielgus, sołtys Golińska.
Skała może stać się także ulubionym miejscem dla wspinaczy skałkowych. Już są pomysły by wyznaczyć tu kilkanaście tras.
– Skałka jest bardzo ładna. Mamy w planie to zagospodarować w przyszłym roku. Myślę, że to będą fajne drogi wspinaczkowe i bardzo fajne miejsce. Rzadko spotykane w Polsce. Łatwa jest komunikacja. Myślę, że będzie się cieszyło dużą popularnością – mówi Mateusz Paradowski, prezes fundacji wspinka.org.
Projekt kosztował 26 tysięcy złotych z czego 20 tysięcy Ośrodek Pomocy Społecznej w Mieroszowie wspólnie z sołectwem w Golińsku pozyskał z Funduszu Toyoty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok