To koniec. Wałbrzyska straż miejska traci fotoradar.

11 sierpnia 2015 12:00. fot. antyradary.phi.pl

Senat odrzucił poprawki senackiej komisji. Straże miejskie i gminne od stycznia 2016 r. nie będą mogły używać fotoradarów, także tych stacjonarnych.

Senatorowie nadali ostateczny kształt projektowi posła SLD Macieja Banaszaka. Zgodnie z nim straże miejskie i gminne od 1 stycznia 2016 r. nie będą mogły używać fotoradarów.Wcześniej na senackiej komisji zgłoszono dwie poprawki. Jedna zakładała okres przejściowy, w którym samorządy mogłyby sprzedać swój sprzęt. Druga miała pozwolić zachować strażnikom fotoradary stacjonarne – do ich działania nigdy nie było zastrzeżeń.

Ustawa nie oznacza, że fotoradar na stałe zniknie z wałbrzyskich ulic. Prawo do użytkowania urządzenia przejmie ITD. Różnica polegać będzie na tym, że pieniądze za wykroczenia nie będą zasilały już budżetu gminy, a Krajowy Fundusz Drogowy. Przeprowadzona ma zostać również weryfikacja miejsc, w których urządzenie pomiarowe będzie ustawiane. Ma to po pierwsze wyeliminować proceder sztucznego „nabijania” puli mandatów, z drugiej strony fotoradar ma trafić w miejsca, w którym przekraczający dopuszczalną prędkość kierowcy stanowią realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia mieszkańców.

Z prawem do używania urządzeń stacjonarnych straże gminne i miejskie stracą nie tylko możliwość obsługiwania fotoradarów. Samorządy nie będą też mogły już stawiać rejestratorów przejazdów na czerwonym świetle – co ostatnio stawało się niezwykle popularnym rozwiązaniem. O komentarz do sprawy poprosiliśmy wczoraj rzecznik Straży Miejskiej w Wałbrzychu. Do dziś dnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

REKLAMA

By ustawa zaczęła obowiązywać, musi ją podpisać prezydent. Decyzję podejmie zaprzysiężony niedawno prezydent Andrzej Duda.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 sierpnia 2015 12:00
`