Dodano: 22 lutego 2020 12:11

To koniec szkoły w Głuszycy Górnej? Placówka prowadzona przez fundację ma problemy finansowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Punktu Przedszkolnego prowadzonych w Głuszycy Górnej przez Fundację Jawor. W ferie rodzice blisko 70 maluchów otrzymali informację, że placówka zostanie zamknięta. Dziś spotkali się z przedstawicielami fundacji.

– W czwartek dostaliśmy SMS. Jesteśmy w szoku. Nie wiemy co się dzieje. Były dwa tygodnie ferii mogliśmy sobie coś załatwić. Teraz nie wiemy co będzie dalej – przyznaje w rozmowie z naszym reporterem jedna z mam.

Większość rodziców podkreśla jednak, że placówka cieszy się dobrą renomą i oni sami są zadowoleni z oferowanej tu opieki.

REKLAMA

– Chciałabym, żeby moje dzieci skończyły tę szkołę. To niesamowite miejsce, z którego dzieciaki bardzo często nie chcą wracać do domu – dodaje inny rodzic.

Decyzja o zamiarze zlikwidowania placówki podyktowana jest problemami finansowymi. Placówka istnieje od 2015 roku. Powstała w miejscu zlikwidowanej przez gminę szkoły podstawowej.

– Mi będzie trudno mówić o pewnych rzeczach, żeby się nie rozkleić. Wiemy jakie efekty nasza praca przynosiła, ale liczba dzieci, który mamy na ten moment, zaczynaliśmy z 26 o ile pamiętam, dzisiaj jest ich około 60, więc ich przybywa, ale wciąż jest za mała, żebyśmy mogli się utrzymać. Nie dajemy rady po prostu – mówi Robert Jaworski z Fundacji Jawor, prowadzącej szkołę.

Dzisiejsze spotkanie z rodzicami to początek procedury likwidacji. Ta, zgodnie z przepisami, ma potrwać pół roku. Szkoła musi działać do końca roku szkolnego. Fundacja zamierza walczyć jednak o uratowanie placówki. Sytuację może uratować prywatny sponsor. Miesięcznie w budżecie brakuje około 30–40 tysięcy złotych.

Sytuacja jest jednak o tyle trudna, że wypłat za miniony miesiąc nie otrzymali nauczyciele uczący w placówce. Dziś nie chcieli rozmawiać z naszym reporterem. Nie wiadomo zatem czy pedagodzy pojawią się w poniedziałek w pracy i czy dzieci będą miały opiekę.

Na taką sytuację przygotowuje się gmina, która zgodnie z obowiązującym prawem ma obowiązek zapewnić edukację maluchom.

– Mamy plan awaryjny. Sytuację w fundacji znamy od dłuższego czasu. Postanowiliśmy to szybciej przygotować. Na dziś jesteśmy w stanie przyjąć wszystkie dzieci. Rozważamy też utworzenie punktu przedszkolnego w Głuszycy Górnej – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Rodzice, którzy zdecydowali by się już teraz na takie rozwiązanie, powinni zgłaszać się do dyrektorów głuszyckich placówek.

Do sprawy będziemy wracać.

Szkoła podstawowa Fundacji Jawor w Głuszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Szkoła podstawowa Fundacji Jawor w Głuszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Szkoła podstawowa Fundacji Jawor w Głuszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Szkoła podstawowa Fundacji Jawor w Głuszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także