To koniec ośrodka leczenia raka piersi w szpitalu w Wałbrzychu? Z placówki chcą odejść dwaj medycy

21 czerwca 2022 16:39. Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dziś wypowiedzenia złożyli doktor Paweł Pyka, ordynator chirurgii onkologicznej i doktor Andrzej Frejnagel – wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń. W ten sposób medycy chcieli zaprotestować przeciwko planom połączenia oddziałów chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej Specjalistycznego Szpitala imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Zdaniem naszych rozmówców takie posunięcie grozi likwidacją ośrodka leczenia raka piersi.

To kolejne, niezbyt optymistyczne informacje z wałbrzyskiego szpitala, a dotyczące pacjentów onkologicznych.

Przypomnijmy, w kwietniu media obiegła informacja o wstrzymaniu przyjęć na radioterapię realizowaną przez działającą przy szpitalu spółkę Affidea, która prowadziła tu Międzynarodowe Centrum Onkologii. Leczenie było realizowane na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wówczas szpital zapewniał, że leczenie oferowane wcześniej przez Affideę będzie kontynuowane w ramach struktur placówki.

REKLAMA

Liczne doświadczenia w leczeniu różnego rodzaju nowotworów zdobyte na przestrzeni ostatnich lat umożliwiły wypracowanie ścieżki szybkiej diagnostyki onkologicznej i optymalizację prowadzonej terapii onkologicznej. Celem naszych działań jest zapewnienie jak najkorzystniejszych warunków do dalszego polepszania dostępności diagnostyki i leczenia onkologicznego dla wszystkich pacjentów z naszego regionu, a także w skali całego kraju. Zamierzenie to, zostanie zrealizowane przy współudziale wiodących ośrodków onkologicznych, które w ramach wymiany doświadczeń oraz wypracowanych dobrych praktyk klinicznych zapewnią niezbędne wsparcie merytoryczne w rozwoju nowoczesnych skutecznych form diagnostyki i leczenia nowotworów – zapewniał wówczas szpital.

Nasi rozmówcy przyznają jednak, że od tego oświadczenia niewiele się jednak zmieniło.

Doktor Paweł Pyka to chirurg onkolog specjalizujący się w leczeniu raka piersi. Od 2014 roku medyk organizował w Wałbrzychu cykliczne warsztaty, podczas, których chirurdzy z całego kraju wymieniali się doświadczeniami i poznawali najnowsze osiągnięcia chirurgii w dziedzinie rekonstrukcji piersi. Andrzej Frejnagel to także chirurg onkolog.

Przypomnijmy, od połowy lutego Specjalistycznym Szpitalem imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu kieruje Mariusz Misiuna.

Moją wizją jest eliminacja słabości. Każdy z nas ma jakieś słabości, które przeszkadzają nam w tym, żebyśmy się rozwijali, żebyśmy wykorzystywali swój potencjał, nawet, jako ludzie. Organizacje tak samo mają – mówił tuż po powołaniu w czasie jedynego spotkania z dziennikarzami nowy dyrektor.

Dziś na podstawie strony internetowej szpitala trudno wskazać nawet kto jest odpowiedzialny za medyczne funkcjonowanie placówki. Na stronie nie znajdziemy nazwiska dyrektora do spraw lecznictwa czy dyrektora do spraw administracyjno-eksploatacyjnych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 czerwca 2022 16:39
`