Dodano: 12 sierpnia 2023 14:41
Tłumy na otwarciu Parku Sybiraków
Tematy: park sybiraków piaskowa góra
Prawdziwe tłumy mieszkańców nie tylko Piaskowej Góry przyjechało dziś na skrzyżowanie ulic Wrocławskiej i Głównej, żeby wziąć udział w otwarciu, po trwającym niemal rok remoncie, Parku Sybiraków.
Największą i najbardziej spektakularną zmianą to cały kwartał przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Boisko sportowe, urządzenia do ćwiczeń kalistenicznych i nowoczesny plac zabaw – nie sposób przeoczyć tej części parku. Są też nowe alejki, przeorganizowana nieco roślinność i dużo nowych nasadzeń. Największe zmiany są jednak pod ziemią. Zainstalowano tam potężny zbiornik na wodę deszczową, z którego woda służyć ma do podlewania parkowych, nowych nasadzeń.
Sporo zmian zaszło też w tak zwanym „starym parku” pod drugiej tronie ulicy. W miejscu dawnego cmentarza także przeorganizowano i całkowicie wyremontowano układ alejek, pojawiły nowe ławki, kosze i oświetlenie.
Remont parku kosztował ponad 15 milionów złotych. Pieniądze na remont Wałbrzych otrzymał z pierwszej edycji rządowego programu Inwestycji Lokalnych w ramach Polskiego Ładu. Było to około 7 milionów złotych. Od czasu złożenia projektu do podpisania umowy z wykonawcą minęło jednak wiele miesięcy, koszty poszybowały w kosmos, cena wzrosła o ponad drugie tyle. Mimo wszystko zdecydowano się przeprowadzić inwestycję, a brakujące 8 milionów złotych dołożyć z budżetu gminy.
Park Sybiraków to zielony teren położony na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Głównej. Został wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku, w miejscu składowania gruzu po budowie nowej Piaskowej Góry przez więźniów osadzonych w zakładzie karnym, znajdującym się w miejscu dzisiejszego osiedla domków jednorodzinnych. Przez lata nazywany Nowym Parkiem, w odróżnieniu od tzw Starego Paku po drugiej stronie ulicy, który został założony w miejscu dawnego, poniemieckiego cmentarza. W miejscu dawnej kaplicy najpierw zainstalowano toalety publiczne, dziś znajduje się tam niewielka restauracja.
Zobacz także
- Sieć Kolei Dolnośląskich – 17 września 2024 roku godz. 20:00
- Ważna informacja dla Głuszycy i okolic. Woda w kranie nie nadaje się do picia
- Roman Głód: Trzeba pomóc ludziom, którzy stracili dorobek życia
- Wałbrzych ma koordynować pomoc dla powodzian. Przyjechał pierwszy transport darów
- Wypadek autobusu w Marcinowicach. Kilkanaście osób poszkodowanych
- Pożar w Dziećmorowicach. Na miejscu pracują służby
Najczęściej czytane
- Lubachów. Woda pokonała zaporę! Ziścił się najczarniejszy scenariusz
- Ważna informacja dla Wałbrzycha i okolic w sprawie pitnej wody
- Dramatyczna sytuacja na tamie w Lubachowie. Lada chwila woda może przelać tamę
- W Wałbrzychu wydano już ponad 4 tysiące worków. Najtrudniejsza sytuacja była na Poniatowie, Starym Zdroju i Podgórzu
- Wałbrzych. Sporo podtopień, wiele zalanych i nieprzejezdnych miejsc