nasz news Tani węgiel jest. Gminy mogą go sprzedawać. Muszą tylko po niego pojechać… aż na Górny Śląsk

17 listopada 2022 07:11. Węgiel. Zdjęcie ilustracyjne fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Niektóre samorządy mogą zrezygnować ze sprzedaży „taniego rządowego węgla”, bo po opał trzeba jechać aż na Górny Śląsk – wynika z informacji, do których dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Przypomnijmy, zgodnie z rządową propozycją, samorządy mogą kupować węgiel za 1500 złotych, a sprzedawać za około 2000 tysiące. Konieczność odbioru węgla ze składów oddalonych o ponad 300 kilometrów sprawia, że różnica w cenie nie jest w stanie pokryć kosztów transportu.

Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, gminy zostały podzielone pomiędzy dwóch rządowych operatorów: Polską Grupę Górniczą oraz Tauron Wydobycie S.A.. PGG ma składy węgla w Boguszowie-Gorcach i Imbramowicach. Tauron na Górnym Śląsku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i Zakładzie Górniczym Janina  w Libiążu. I to właśnie z tych dwóch miejsc część gmin z południowej części Dolnego Śląska ma odbierać węgiel w preferencyjnych cenach.

W najbardziej absurdalnej sytuacji, jak wynika z naszych ustaleń, są Boguszów-Gorce i Jaworzyna Śląska. Oba samorządy mają składy z „rządowym węglem” tuż obok siebie. Boguszów-Gorce w Gorcach, a Jaworzyna Śląska w oddalonych o kilka kilometrów Imbramowicach. Oba samorządy muszą jechać jednak po węgiel aż na Górny Śląsk!

Włodarze gmin przypisanych do Tauron Wydobycie od poniedziałku proszą Wojewodę Dolnośląskiego o wyjaśnienie sytuacji. Jak przyznają nasi rozmówcy, samorządowcy w piśmie skierowanym do Jacka Sasina, w przypadku podtrzymania absurdalnych podziałów, mają wycofać się ze sprzedaży rządowego węgla.

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Czekamy na odpowiedź.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 17 listopada 2022 07:11
.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

`