Dodano: 14 marca 2023 07:31
Taka stacja wodorowa ma powstać w Wałbrzychu. Wybuduje ją Orlen. To tu mają tankować nowe miejskie autobusy
Stację tankowania wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów grupa Orlen uruchomiła w czeskiej Pradze. Do połowy 2025 roku taka stacja ma pojawić się także w Wałbrzychu, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Pile, Warszawie czy Bielsku-Białej. Jeszcze w tym roku w Poznaniu i Katowicach. To na tej stacji mają być tankowane autobusy, których zakup planuje Wałbrzych.
Czeska stacja jest bezobsługowa i dostępna przez całą dobę. Obecnie w całej Europie funkcjonuje ponad 160 tego typu stacji.
– Pojazdy napędzane wodorem to przyszłość przyjaznej środowisku motoryzacji. Z technicznego punktu widzenia są to auta elektryczne, energii nie czerpią jednak z akumulatorów. Silnik w takich samochodach wykorzystuje napęd wodorowy – energia wytwarzana jest w wyniku reakcji wodoru z tlenem, w ogniwach paliwowych, a jedynym produktem ubocznym reakcji chemicznej zachodzącej w układzie, jest woda. Podstawową przewagą pojazdów zasilanych wodorem nad wykorzystywanymi obecnie pojazdami elektrycznymi na baterie, jest ich duży zasięg (do 700 km) oraz znacznie krótszy czas tankowania (porównywalny z samochodami na benzynę i olej napędowy). Zapotrzebowanie jednego autobusu na paliwo wodorowe wynosi 30 kg/dzień, co pozwala na przejechanie ok. 300 km. Pojemność zbiorników samochodów osobowych wynosi z kolei ok. 5 kg wodoru, co umożliwia pokonanie blisko 600 km – czytamy w oficjalnym komunikacie koncernu.
REKLAMA
Przypomnijmy, Wałbrzych zamierza kupić dwadzieścia autobusów zasilanych wodorem. Pierwszych osiem ma pojawić się do końca maja przyszłego roku. Nowe autobusy mają kosztować blisko 80 milionów złotych. Zakup jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie sięga blisko 60 mln złotych. Część kasy, blisko 7 mln złotych, to także niskooprocentowana pożyczka.
Niskopodłogowe, ekologiczne autobusy mają być także klimatyzowane, mają mieć monitoring czy system do zliczania pasażerów. Każdy z nich ma pomieścić co najmniej 25 pasażerów siedzących, a w sumie 85 pasażerów stojących i siedzących.
Zobacz także
- Do wydzierżawienia działka przy Głuszyckiej. Może być na drobną działalność gospodarczą
- Wałbrzych. Mieszkańcy więcej zapłacą za śmieci. Wyższa stawka od stycznia
- ZDKiUM zlikwidowany. Pracowników przejmie miasto. Oszczędności mają sięgnąć miliona złotych
- Jubileusz PCPR i obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Wałbrzyskim
- W sobotę młodzież upiekła kilka tysięcy pierników. Dochód w tym roku zostanie przeznaczony nie tylko na rzecz hospicjum
- Maciej Awiżeń odwołany. Nowym wojewodą dolnośląskim będzie Anna Żabska
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Maciej Awiżeń odwołany. Nowym wojewodą dolnośląskim będzie Anna Żabska