Dodano: 13 sierpnia 2019 10:58

Tak wyglądał Zamek Grodno w średniowieczu i renesansie. Zobacz wizualizacje studentów Politechniki Wrocławskiej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Dziewięć dni spędzili na Zamku Grodno studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Efektem ich pracy pod okiem opiekunów są wizualizacje tego, jak zamek wyglądał kilka wieków temu. Odkryto także, że jedna z warowni została wybudowana nie w XVI wieku, a w średniowieczu.

Dotychczasowa wiedza o przeszłości zamku pochodzi głównie z publikacji profesora Jerzego Rozpędowskiego, który w latach 50. ubiegłego wieku napisał pracę magisterską o Zamku Grodno. Od tego czasu na zamku prowadzono jednak wiele badań, które rzucają nowe światło na historię warowni. Pomaga także stosowanie nowoczesnych technologii, między innymi specjalnych skanerów czy dronów.

Profesor Rozpędowski opisywał dwie bryły zamku – średniowieczną i renesansową. Dziś śmiało można powiedzieć, że średniowieczna, którą poznajemy coraz dokładniej, różniła się od dotychczasowej wizji naukowców.

REKLAMA

W ramach badań i prowadzonych prac żacy przygotowali wirtualne modele Zamku Grodno z trzech okresów. Najwcześniejsze to czasy Bolka I, czyli przełom XIII i XIV wieku. Kolejny to Grodno z połowy XIV wieku za panowania Bolka II i ostatni to zamek z okresu renesansu, czyli tak warownia mogła wyglądać na przełomie XV i XVI wieku.

Jak Zamek Grodno zmieniał się na przestrzeni lat?

W XIII wieku zamek był otoczony wysokim murem obronnym. Od strony doliny znajdował się także drewniany ganek dający dodatkową osłonę. Na sporym dziedzińcu znajdowały się kuchnia, magazyn czy stajnia. Książęcy dom znajdował się prawdopodobnie w najwyższym punkcie skalnego wzniesienia – czytamy w komunikacie dotyczącym badań na stronie internetowej Politechniki Wrocławskiej.

Za czasów Bolka II zabudowa górnego zamku została rozbudowana o długi dom położony przy południowym fragmencie muru obronnego. W renesansie, prawdopodobnie po pożarze, zdecydowano się na przebudowę dwupiętrowego domu w czteropiętrową, kamienną konstrukcję. Zamek otoczono także kamiennym murem.

Badania zorganizowano w ramach piątej edycji warsztatów „Zamki i ich cienie” organizowanej przez Koło Naukowe Historii Architektury ArcHist. Tablice z opracowanymi modelami pojawią się na terenie zamku.

W ramach prowadzonych badań wykorzystano także specjalny skaner do zeskanowania wnętrz zamku. Badanie skanerem SD pokazało, gdzie są ubytki w murze, tynku czy okiennicach. Te wyniki mogą pomóc w przyszłych pracach konserwatorskich.

Zamek renesansowy (wiz. S. Pagórski). fot. użyczona / Politechnika Wrocławska

Zamek renesansowy (wiz. S. Pagórski). fot. użyczona / Politechnika Wrocławska

Zamek Grodno za czasów Bolka II (wiz. J. Proszak). fot. użyczona / Politechnika Wrocławska

Zamek Grodno za czasów Bolka II (wiz. J. Proszak). fot. użyczona / Politechnika Wrocławska

Zamek Grodno za czasów Bolka I (wiz. M. Czarnecka). fot. użyczona / Politechnika Wrocławska

Zamek Grodno za czasów Bolka I (wiz. M. Czarnecka). fot. użyczona / Politechnika Wrocławska

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także