Dodano: 6 grudnia 2023 09:53

Tak ma przebiegać S5 z Sobótki do Bolkowa. GDDKiA wskazuje swój wybór

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że zbliża się do zakończenia pierwszego etapu prac przygotowawczych związanych z budową drogi ekspresowej S5 z Sobótki do Bolkowa. Do realizacji zarekomendowano wariant „WIV” – informuje GDDKiA.

Droga S5 ma liczyć ponad 50 kilometrów. Przygotowania do jej budowy rozpoczęły się dwa lata temu. Prace prowadzono równolegle z analizami związanymi z remontem dolnośląskiego odcinka autostrady A4.

W okresie od października 2021 r. do października 2022 r. wykonana została roczna inwentaryzacja przyrodnicza. W styczniu i lutym 2022 r. odbyły się w formie zdalnej dwie tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem gmin, przez które przebiegają rozpatrywane warianty autostrady A4 i drogi ekspresowej S5. To w sumie dziewiętnaście spotkań informacyjnych, które trwały łącznie ok. 54 godziny. W listopadzie 2022 r. odbyło się sześć kolejnych spotkań informacyjnych, stacjonarnych, ze społeczeństwem wszystkich gmin – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

REKLAMA

Spośród analizowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej S5 wybrano wariant „WIV”, a jako wariant alternatywny wskazano wariant „WIII”.

Wszystkie analizowane warianty przewidywały przebieg po nowym śladzie, bez ingerencji w istniejące pasy drogowe, poza miejscami przecięcia obecnej DK5 i DK35 z planowaną S5 i połączenia z jej węzłami. W ramach zadania miałaby powstać nowa dwujezdniowa, dwupasowa droga ekspresowa o długości ok. 50 km pomiędzy Sobótką a Bolkowem. Na trasie miałoby powstać siedem węzłów drogowych: Olbrachtowice, Tworzyjanów, Marcinowice, Świdnica, Wałbrzych, Świebodzice, Serwinów, Bolków – informuje GDDKiA.

W pierwszym kwartale przyszłego roku dyrekcja złoży wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Później ruszą badania geologiczne i prace nad dokumentacją potrzebną do ogłoszenia przetargu.

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także