Dodano: 10 lutego 2022 12:46
Szukają osób niepełnosprawnych do testowania szlaków górskich
Tematy: daniel geros fundacja ładne historie osoby niepełnosprawne turystyka wycieczki łączą nas góry
Osoby niepełnosprawne potrzebne do testowania górskich szlaków – wydaje się niewiarygodne, a jednak… Od kilku lat w ramach projektu „Łączą nas góry” członkowie fundacji Ładne Historie zabierają niepełnosprawne dzieci w góry. W tym roku idą o krok dalej – chcą przygotować mapę szlaków górskich możliwych do przejścia z osobą na wózku. W tym celu szukają chętnych testowania takich miejsc.
Tylko w ubiegłym roku z propozycji wycieczek w góry z niepełnosprawnymi ruchowo dziećmi skorzystało 75 rodzin. Chętnych jest tyle, że Fundacji zaczyna brakować wykwalifikowanych opiekunów do prowadzenia wycieczek. Stąd pomysł na stworzenie mapy kilkunastu szlaków bezpiecznych dla osób opiekujących się osobami na wózkach.
– Udostępnimy piętnaście tras, myślę, że to będzie się rozwijać, ale na początku piętnaście tras nadających się do poruszania się po nich na wózkach inwalidzkich. te trasy będą szczegółowo opisane; będzie mapa, będzie track GPS, będzie wskazane nachylenie, będzie profil wysokościowy oraz najważniejsza informacja – będzie opisana nawierzchnia. – powiedział mi Daniel Geros z Fundacji Ładne historie.
Żeby projekt był jak najbardziej wiarygodny poszukiwane są osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, chętne do testowania i opisywania z punktu widzenia właśnie osoby mającej problem z poruszaniem się wskazanych przez organizatorów szlaków.
– Góry z punktu widzenia osobo zdrowej, pełnosprawnej mogą wyglądać troszeczkę inaczej, niż z punktu widzenia osoby siedzącej na wózku inwalidzkim. To to właśnie mamy na celi – żeby to sami zainteresowani zwrócili uwagę na to, że ta trasa się nadaje bądź nie. Nam się może wydawać coś za prostym i nieeatrakcyjnym, a się okazuje, że dla takiej osoby takie otoczenie jest to świetna trasa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do projektu potrzebnych jest kilkanaście osób – tych, które wyjdą w góry oraz wolontariuszy do pomocy przy organizacji wycieczek. Wszystkich informacji należy szukać w mediach społecznościowych i na stronie fundacji „łączą nas góry”.
Zobacz także
- Wałbrzych. W Parku Sybiraków stanęła tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
- Kupujesz węgiel w interencie. Uważaj na oszustów – radzi policja
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok