Tematy: akcja społeczna zamek książ
Trwa akcja poszukiwania dawcy szpiku dla 6-letniego Kubusia, który pilnie potrzebuje przeszczepu. W najczęściej uczęszczanych punktach Wałbrzycha stanęły punkty fundacji DKMS, w których kilkudziesięciu wolontariuszy zaprasza do wypełnienia deklaracji dawcy szpiku. Punkty Fundacji czekają na nas w Rynku, w Zamku Książ, Tesco czy w Galerii Victoria. O samej akcji rozmawiamy z Renata Wierzbicką, jedną z wolontariuszek Fundacji DKMS:
Mały Kuba choruje od urodzenia. Przez 6 lat życia przeszedł tak wiele chorób, że wystarczyłoby dla kilku dorosłych osób. Obecnie przebywa w jednym z wrocławskich szpitalach, gdzie czeka na dawcę szpiku. Jego czas się jednak dramatycznie kurczy – a ani rodzice, ani nikt z rodziny nie może być dawcą. Dlatego tak ważne jest to, aby do akcji przystąpiło jak najwięcej osób, nawet tych z najdalszych części naszego kraju. O tym, dlaczego warto i należy dzielić się szpikiem mówi Renata Wierzbicka:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W akcji uczestniczą przede wszystkim wolontariusze. Młodzi ludzie zajmują się rejestracją każdego, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie dawców szpiku. Bardzo aktywnie włączyli się do niej wałbrzyscy footboliści z drużyny Miners Wałbrzych. O tym dlaczego i na czym polega ich udział mówi jeden z nich:
Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy szpiku dla Kubusia jest bardzo niskie – lekarze oceniają je na od 1:20 tysięcy na 1 do kilku milionów. Dlatego im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje tym większa szansa na uratowanie dziecka. Dwie poprzednie akcje zorganizowane w Wałbrzychu zakończyły się sukcesem – swojego brata bliźniaka genetycznego odnalazła mała Karolinka, która jest już po przeszczepie i powoli dochodzi do zdrowia.
Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia bez niedowagi i widocznej nadwagi. Aby zostać dawcą wystarczy zarejestrować się w jednym z punktów na terenie miasta – przejść wywiad medyczny, wypełnić odpowiedni formularz i oddać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału w laboratorium dawca zostaje dodany do bazy danych dawców i otrzymuje kartę dawcy. Proces weryfikacji trwa ok. 3 miesięcy.