W szpitalu im. Sokołowskiego przeprowadzono innowacyjne zabiegi leczenia otyłości

22 stycznia 2018 10:37. Dr Artur Reiter (L) i prof. Gontrand Lopez Nava (Ś) oraz dr n. med. Zdzislaw Szklarz (P) po udanym zabiegu zmniejszenia żołądka metodą endoskopową w Wałbrzyskim Szpitalu Specjalistycznym im. Sokołowskiego. Wałbrzych, 19.01.2018. Fot. Jacek Zych / FORUM

Tematy: 


Lekarze Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu jako drudzy w Polsce wykonali innowacyjny zabieg zmniejszenia objętości żołądka metodą endoskopową. Zabieg przeprowadzony u dwóch pacjentów z patologiczną otyłością chorobową odbył się bez otwierania jamy brzusznej, wewnątrzżołądkowo, przez usta. Mówi dr Artur Reiter, ze szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu:

Wprowadzona metoda daje nadzieję dla setek pacjentów uskarżających się na przewlekłą, patologiczną otyłość. Odbywający się w całkowitej narkozie zabieg trwa nieco ponad 60 min. i w dużym uproszczeniu polega na zmniejszeniu objętości żołądka przez zaszycie jego części tymczasowymi szwami. Jak podkreśla dr Reiter zabieg nie powoduje fizycznego usunięcia żadnej części organu – jego zadaniem jest zmniejszenie łaknienia, a co za tym idzie zmiana sposobu żywienia i stylu życia, które w zdecydowanej większości przypadków pozostają przyczynami otyłości. Po zabiegu wykonanym metodą endoskopową pacjent już na drugi dzień może opuścić szpital i „normalnie funkcjonować”.

Wałbrzyski szpital jest drugą placówką w Polsce, po poznańskim Szpitalu im. F. Reszei, w której przeprowadzono taki zabieg. Lekarzem prowadzącym był dr Artu Reiter z Wałbrzycha, a zabiegi odbywały się pod czujnym okiem jednego z najbardziej doświadczonych specjalistów w Europie i na świecie w endoskopowych technologiach otyłości, prekursora tej dziedziny leczenia, prof. Gontranda Lopeza Nava z Uniwersyteckiego Szpitala w Madrycie.

REKLAMA

Z powodu procedur finansowych, pomimo posiadania odpowiedniego sprzętu oraz wykwalifikowanych lekarzy wałbrzyski szpital nie będzie mógł kontynuować wykonywania tych zabiegów. Leczenie otyłości patologicznej jest refundowane przez NFZ, jednak wysokość refundacji jest niższa niż koszt wykonania zabiegu. Teoretycznie pacjenci mogliby pokryć różnicę z własnej kieszeni – tak jak dzieje się to w przypadku leczenia w krajach UE, jednak polskie przepisy zabraniają szpitalom publicznym pobierania opłat za leczenie.

Leczenie patologicznej otyłości metodą endoskopową odbywa się jedynie w kilku szpitalach na terenie Europy. Najwięcej takich zabiegów ma miejsce w Hiszpanii, gdzie w jednym tylko szpitalu Uniwersyteckim w Madrycie ma miejsce do 9 zabiegów dziennie.

Dr Artur Reiter ze Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Wałbrzych, 19.01.2018. Fot. Jacek Zych / FORUM

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 stycznia 2018 10:37
`