Dodano: 4 października 2023 12:15

Szkoła bez dzwonków. Niecodzienny eksperyment w jednej ze świdnickich podstawówek

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Od trzech dni w szkole podstawowej nr 2 w Świdnicy wyłączono dzwonki. Ma być ciszej, przyjemniej i mniej stresująco. Skąd wiadomo kiedy lekcja się kończy, a kiedy zaczyna? Wyłączenie dzwonków to decyzja dyrekcji szkoły, która w ten sposób chce obniżyć poziom stresu u uczniów, poprawić ich samopoczucie kształtować odpowiedzialność, rzetelność, cierpliwość i punktualność, a także zmotywować uczniów do większej samodzielności. Nad czasem trwania lekcji czuwają prowadzący je nauczyciele.

– Rzeczywiście były obawy: że dzwonek, że zawsze był w szkole, że to symbol szkoły… jeden z rodziców, może dwóch, powiedziało, że nie, że nie wyobrażają sobie tego. Ale reszta stwierdziła naprawdę, że super, super. – powiedział Mariusz Maruszak, dyrektor szkoły podstawowej nr 2 w Świdnicy.

Jak powiedziała mi jedna z nauczycielek, współinicjatorka tego pomysłu, już dwa dni bez dzwonków pokazują, że pomysł był dobry i warto zmieniać oblicze szkoły

REKLAMA

– Uczniowie zerkali na zegary, pilnują się nawzajem, tworzą się teraz cudowne relacje, bo oni się pilnują, patrzą na nauczyciela, który zaczyną tą lekcję, dzieją się naprawdę cudowne rzeczy – to już Agnieszka Wołoszyńska, nauczycielka języka angielskiego.

– Przede wszystkim widzimy, że jest ciszej na korytarzach. W opiniach uczniów, szczególnie tych uczniów z problemami są przeszczęśliwi, zadowoleni i dziękują za to, że tego dzwonka nie ma – dodał dyrektor Maruszak.

Szkoła podstawowa nr 2 imienia Polskich Olimpijczyków to pierwsza publiczna szkoła w Świdnicy, gdzie takie rozwiązanie wprowadzono. Do tej pory zdarzało się to jedynie w placówkach prywatnych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także