Sześć nowych autobusów elektrycznych za 12 milionów złotych. Jeżdżą dużo taniej niż spalinowe

26 listopada 2021 12:49. Autobus elektryczny Ursus Bus. 21.09.2017 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Są ciche, ekologiczne, komfortowe, a przede wszystkim dają realne oszczędności. Po Świdnicy jeżdżą już dwa elektryczne autobusy, w połowie przyszłego roku miasto kupi kolejnych 6. Wyda na nie niebagatelne 12 milionów złotych, jakie otrzymało od Narodowego Funduszu Ochrony środowiska.

Kiedy zapytałem mieszkańców Świdnicy o to co myślą o autobusach elektrycznych otrzymałem w zasadzie jedną odpowiedź: Komfort, cisza i absolutny brak spalin

– Bardzo fajne i zachęcam wszystkich do korzystania. Są ekologiczne, ekonomiczne i ma same zalety. Idąc chodnikiem to nawet nie wiem, kiedy ten autobus koło mnie przejeżdża. Są tak ciche, spokojne, że naprawdę rewelacja. 

REKLAMA

Dobre zdanie pasażerów to jedno, koszty użytkowania to zupełnie inna sprawa. Tu elektryki także się bronią dając realne oszczędności. Na każdym przejechanym kilometrze są o 70 groszy tańsze od samochodów spalinowych. To dużo

– Gdyby tak do tego przymierzyć całą flotę, gdybyśmy mieli elektryczną, to Świdnica mogłaby milion złotych mniej wydatkować rzeczywiście na użycie tej energii do napędu pojazdów – powiedział naszemu reporterowi Tomasz Kurzawa, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa  Komunikacyjnego w Świdnicy.

Świdnica jako jedyne miasto w regionie otrzymało dofinansowanie na zakup elektrycznych autobusów z programu Zielony Transport Publiczny.  Z wartego łącznie 1 miliard 100 milionów złotych programu Świdnicy przypadło 12 milionów.  Przetarg na nowe autobusy zostanie rozpisany jeszcze w  grudniu, jeśli wszystko pójdzie dobrze na ulice elektryki wyjadą jeszcze w 2021 roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 listopada 2021 12:49
`