Szczawno-Zdrój zaprasza na siódme dyktando miejskie

23 stycznia 2024 13:09. fot. użczone

Tematy: 


W Szczawna-Zdroju, już w 21 lutego kilkadziesiąt osób zasiądzie do siódmego już Dyktanda Miejskiego. Przygotowane, jak co roku przez panią Magdalenę Klimczak, dyrektorkę miejskiej Biblioteki w Szczawnie-Zdroju, podzielono na dwie kategorie – dla dzieci i dorosłych. Co ciekawe – kłopoty ortograficzne są dopiero na drugim miejscu tego, co sprawia uczestnikom największy problem.

Największe problemy, jakbym miała wskazać ortograficzne, które mają uczestnicy dyktanda, to wbrew pozorom nie z ortografią, ale z interpunkcją. Wtedy, kiedy było dyktando, zresztą w każdym dyktandzie, gdzie pojawia mowa zależna, niezależna – czyli wtrącenia, dialogi – z tym bywają problemy. Ludzie zapominają, że jak się zaczyna wypowiedź myślnikiem, trzeba ją myślnikiem skończyć; wszelkie wtrącenia też – myślnikiem, i tutaj najczęściej pojawiają się błędy– mówi Magdalena Klimczak

Co roku dyktando cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców, ale co ciekawe – także sporej grupy entuzjastów języka polskiego spoza Szczawna i Wałbrzycha.

REKLAMA

– W zeszłym roku zwycięzcą naszego dyktanda został pan z Kędzierzyna-Koźla i, z tego co pamiętam, zrobił niewiele błędów. Ale nie mogę tego, zdradzić, dlatego że ocena dyktanda, ilość błędów jest tajna – nad tym czuwa oczywiście jury – opowiada Magdalena Klimczak

Dlatego nie ma się co wstydzić, warto wziąć udział w dyktandzie dla przygody, sprawdzenia się, a być może, jeśli ktoś się czuje na siłach, dla pamiątkowego, grawerowanego pióra. W tym roku dyktando odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/356381943873018/?ref=newsfeed

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 stycznia 2024 13:09
`