Dodano: 12 lutego 2020 14:26

Szczawno-Zdrój. Ulice Chopina i Sienkiewicza powinny być otwarte. Opinie w tej sprawie burmistrz ma już od dawna

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Wracamy do sprawy ograniczenia ruchu na ulicach Chopina i Sienkiewicza w Szczawnie-Zdroju. Przypomnijmy, choć remont wspomnianych dróg dawno się zakończył, to trasą przejechać mogą tylko mieszkańcy obu ulic. Taką decyzję gmina tłumaczyła względami bezpieczeństwa. Burmistrz zapewniał, że czeka na opinie czy dojazd do Chopina i Sienkiewicza ulicą Łączyńskiego jest bezpieczny. Jak udało się nam dowiedzieć, gdy o tym mówił, wiedział już, że instytucje, do których kieruje swoje pisma, zalecają otwarcie przejazdu ulicami Chopina i Sienkiewicza.

Po raz pierwszy o pomyśle pozostawienia obowiązującej w czasie remontu organizacji ruchu pisaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Przypomnijmy, zgodnie z pomysłem burmistrza Szczawna-Zdroju, na ulicę Chopina i Sienkiewicza do zakończenia budowy obwodnicy Wałbrzycha mogli by wjeżdżać tylko mieszkańcy wspomnianych ulic. To oznacza, że dla większości kierowców przejazd z Wałbrzycha do Szczawna-Zdroju tym odcinkiem byłby niemożliwy i kierowcy dalej musieli by korzystać z objazdu obwodnicą uzdrowiska i ulicą Kolejową.

Początkowo wśród argumentów popierających takie rozwiązanie pojawiały się te dotyczące próby ograniczenia tranzytu przez uzdrowisko w trosce o jakość powietrza, ale i argument dotyczący troski o dopiero co wyremontowaną drogę. Ostatecznie zamknięcie drogi burmistrz uzdrowiska tłumaczył obawami o bezpieczeństwo kierowców na dojeździe do wyremontowanych Chopina i Sienkiewicza. Chodzi o fragment ulicy Łączyńskiego od ronda do wjazdu na Chopina. Wątpliwości burmistrza wzbudził stan bezpieczeństwa na tym odcinku w związku z trwającą tuż obok budową obwodnicy. Problem w tym, że Marek Fedoruk  nie zauważył, że ulica Łączyńskiego była i jest obecnie przejezdna w pełnym zakresie.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu o otwarcie Chopina i Sienkiewicza apelowała grupa mieszkańców i część szczawieńskich radnych. W odpowiedzi na ten apel, Marek Fedoruk zapewniał, że otworzy wyremontowany odcinek, pod warunkiem otrzymania opinii, że przejazd ulicą Łączyńskiego jest bezpieczny. Pisma w tej sprawie trafiły do policji, Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu oraz Budimexu.

Jak udało nam się jednak nieoficjalnie dowiedzieć, burmistrz Szczawna-Zdroju znał już opinie części tych instytucji w sprawie przejazdu ulicami Chopina i Sienkiewicza.

Z ustaleń naszych reporterów wynika, że już 30 stycznia do urzędu trafiło pismo z Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, w którym urzędnicy informują włodarza uzdrowiska, że przejazd Chopina i Sienkiewicza po remoncie i odbiorze nowej organizacji ruchu (dotyczącej wprowadzenia tonażowego) będzie możliwy w pełnym zakresie. Powiat wskazał, że za bezpieczeństwo na, podkreślmy to jeszcze raz, czynnym odcinku ulicy Łączyńskiego, odpowiada firma Budimex, która buduje obwodnicę Wałbrzycha.

Siódmego lutego do urzędu w Szczawnie-Zdroju trafiło pismo z Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu, w którym urzędnicy wskazują, na absolutny priorytet przejazdu w obu kierunkach ulicami Chopina i Sienkiewicza komunikacji miejskiej i w jednym kierunku, od Wałbrzycha do Szczawna-Zdroju pozostałych pojazdów.

Kluczowy wydaje się fragment tego pisma, w którym pracownicy ZDKiUM zaznaczają, że przejazd ulicą Łączyńskiego jest dopuszczony dla wszystkich pojazdów, a za jego utrzymanie oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa odpowiada Budimex.

Logiczne wydaje się zatem, że skoro fragment ulicy Łączyńskiego był i jest dostępny dla wszystkich użytkowników dróg, to przejazd tym odcinkiem, zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu w czasie budowy obwodnicy jest nie tylko możliwy, ale i na tyle bezpieczny by w ogóle się odbywał.

Gmina nie ma jeszcze pism z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz od samego wykonawcy obwodnicy. Z naszych informacji wynika jednak, że przekaz z tych dokumentów będzie bardzo podobny.

Warto jeszcze zaznaczyć, że 24 stycznia Szczawno-Zdrój otrzymało opinię policji, z której wynika, że droga publiczna, zgodnie z jej definicją, powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników.

Do sprawy będziemy wracać. Wciąż czekamy na oficjalną decyzję dotyczącą organizacji ruchu na wyremontowanych ulicach Chopina i Sienkiewicza. Przypomnijmy, dziś na drogę mogą wjechać jedynie niektórzy jej mieszkańcy, komunikacja miejska i taksówki.

Część radnych i mieszkańców apeluje o otwarcie Chopina i Sienkiewicza. fot. DAI / Dzienik Wałbrzych

Część radnych i mieszkańców apeluje o otwarcie Chopina i Sienkiewicza. fot. DAI / Dzienik Wałbrzych

fot. DAI / Dzienik WałbrzycCzęść radnych i mieszkańców apeluje o otwarcie Chopina i Sienkiewicza. fot. DAI / Dzienik Wałbrzychh

Ulica Chopina w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także