Dodano: 28 lutego 2020 12:14

Szczawno-Zdrój. Tak ma wyglądać tężnia w Parku Szwedzkim

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Koncepcję budowy tężni solankowej poznali dziś szczawieńscy radni. Dokument przygotowany został na zlecenie gminy za pieniądze powiatu wałbrzyskiego. Nowa atrakcja mogła by stanąć pomiędzy Parkiem Szwedzkim, a Dworzyskiem. Budowa pochłonęłaby blisko 800 tysięcy złotych. Czy gmina ma na to pieniądze?

Temat budowy tężni pojawił się w Szczawnie-Zdroju kilka lat temu. Miałaby być to nowa atrakcja uzdrowiska. Pomysł powrócił w tej kadencji rady miejskiej. Tężnia powinna znajdować się w okolicach Parku Szwedzkiego, przy parkingu. Zgodnie z koncepcją projekt pochłonął by blisko 800 tysięcy złotych.

Dziś pieniędzy na to nie ma, ale nasze działania pokazują, że można je zdobyć. Jako radni klubu Szczawno-Zdrój Możliwości, postaraliśmy się o pieniądze na koncepcję. Starosta wałbrzyski przeznaczył na ten cel 25 tysięcy złotych. Po koncepcji zarząd powiatu zdecydował się też przekazać 100 tysięcy na projekt budowlany. Myślę, że jest też duża wola współpracy powiatu, aby wesprzeć finansowo budowę, a ze strony miasta by poszukać środków zewnętrznych – mówi Michał Broda, przewodniczący rady miejskiej w Szczawnie-Zdroju.

REKLAMA

Urzędnicy przekonują, że budowa takiego obiektu nie jest fanaberią. Tężnia zwiększyła by atrakcyjność turystyczną uzdrowiska, a z drugiej strony pełniła by także funkcję leczniczą. Michał Broda dodaje, że w sąsiednich gminach nie ma podobnych obiektów.

Pozytywnie o projekcie mówi także burmistrz uzdrowiska, choć nie ukrywa, że ma wątpliwości co do tego czy tężnie spełniłyby swoją funkcję. Dodatkowo utrzymanie takiego obiektu w ciągu roku może wiązać się ze sporymi wydatkami. Problemem może być także źródło finansowania budowy nowej atrakcji. Gminy, która właśnie rozpoczęła budowę szkoły po prostu na to nie stać.

Koncepcja pokazuje, że budowa to jest na dziś ponad 700 tysięcy złotych. Mając na uwadze rosnące ceny, to może być kwota około miliona złotych. Na dziś nie widzę możliwości w budżecie. Na dziś trzeba zakończyć budowę kompleksu szkolnego – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawno-Zdrój.

Prawdopodobnie podjęta zostanie jednak decyzja o zleceniu dokumentacji projektowej, na które pieniądze gwarantował powiat wałbrzyski.

 

Koncepcja tężni szczawieńskich. Źródło: Rada Miasta Szczawno-Zdrój

Koncepcja tężni szczawieńskich. Źródło: Rada Miasta Szczawno-Zdrój

Koncepcja tężni szczawieńskich. Źródło: Rada Miasta Szczawno-Zdrój

Koncepcja tężni szczawieńskich. Źródło: Rada Miasta Szczawno-Zdrój

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także