Dodano: 31 sierpnia 2020 13:43

Szczawno-Zdrój. Radni nie ufają burmistrzowi. Marek Fedoruk bez wotum zaufania

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Burmistrz Szczawna Marek Fedoruk bez zaufania Radnych. Podczas piątkowej sesji Rady Miasta rajcy pozytywnie ocenili wykonanie budżetu jednak nie okazali zaufania burmistrzowi miasta. Skąd taka decyzja?

– Po roku pracy w Radzie nie uzyskaliśmy tego, na czym nam zależało, czyli dobrej współpracy z burmistrzem – odpowiedział zapytany o powody nieudzielenia wotum zaufania burmistrzowi przewodniczący Rady Miasta Szczawna-Zdroju Michał Broda.

– Rok temu wszyscy radni jednomyślnie udzielili panu burmistrzowi wotum zaufania mając nadzieję, że wykorzystanie naszych pomysłów i energii przyniesie rozwój dla Szczawna Zdroju, tymczasem spotkaliśmy się przez ten cały rok z negowaniem nas, jako radnych, negowaniem naszych pomysłów, brakiem pomysłu na rozwój miasta, tylko wyłącznie z pomysłem na to, żeby wybudować szkołę i basen

REKLAMA

W piątkowym głosowaniu 7 radnych opowiedziało się za przyznaniem wotum zaufania, 7 wstrzymało od głosu. Przeważyła negatywna opinia jednego z rajców. Przypomnę, że wotum zaufania burmistrz uzyskuje bezwzględną większością głosów.

– Pan burmistrz jako władza wykonawcza nie powinien realizować tylko i wyłącznie postulatów ze swojej kampanii, ale powinien też realizować postulaty radnych. Przede wszystkim współpracować, a tej współpracy w ogóle nie ma. Jest nam wszystkim. Ja chciałbym zwrócić uwagę na ranking Rzeczypospolitej samorządów 2019 roku, gdzie Szczawno najmniej punktów dostało właśnie za współpracę. I to nie tylko tę współpracę, o której my mówimy, czyli radni burmistrz. Ale współpracę na poziomie samorządów, organizacji pozarządowych i wszystkich innych. – wyjaśnia przewodniczący Rady Michał Broda.

Radni pozytywnie ocenili realizację budżetu. Tu jednogłośnie opowiedzieli się za przyznaniem absolutorium władzom gminy. Od ubiegłego roku w Szczawnie realizowane były trzy duże inwestycje: nakładem niemal 3 mln złotych wyremontowano główną ulicę wjazdową do miasta. Rozpoczęto budowę basenu delfinek oraz nowoczesnej szkoły. Burmistrz nie może jednak dojść do porozumienia z mającymi większość w radzie radnymi klubu Szczawno-Możliwości.

Nieudzielenie wotum zaufania burmistrzowi to symboliczna żółta kartka. Jeśli taka sytuacja powtórzy się w przyszłym roku, otworzy to radnym furtkę do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Marek Fedoruk to kolejny burmistrz w regionie, który nie może lub nie potrafi dogadać się z przedstawicielami mieszkańców. W ubiegłym tygodniu radni nie udzielili wotum zaufania burmistrzowi Kamiennej Góry Januszowi Chodasewiczowi oraz Świebodzic – Pawłowi Ozdze.

Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Michał Broda, przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także