Dodano: 16 października 2024 14:06
Szczawno-Zdrój. Młodzież posprzątała Wzgórze Gedymina
Tematy: sprzątanie szczawno-zdrój
W Szczawnie-Zdroju odbyła się kolejna edycja akcji sprzątania terenów rekreacyjnych, zorganizowana wspólnie przez uzdrowiskową gminę miejską Szczawno-Zdrój oraz stowarzyszenie Eko Szczawno-Zdrój. W inicjatywę zaangażowano również uczniów z ze szczawieńskich szkół. Celem takich akcji jest przede wszystkim edukacja ekologiczna.
– Chcemy uświadamiać, jak wygląda nasze środowisko i że sami doprowadzamy je do takiego stanu. Takie akcje pomagają nam zrozumieć, że trzeba po sobie sprzątać. To nie jest trudne – mówi Joanna Pietrzak ze stowarzyszenia.
Dodaje, że problemem są wciąż butelki, które młodzież odnajduje w miejscach imprezowych. Zapytaliśmy również młodzież biorąca udział w akcji czy było dużo śmieci.
– Oj dużo. Znaleźliśmy jeden pełen worek, zebraliśmy prawie cały i jeszcze jeden, taki 1/4/ Właśnie to mnie tak denerwuje, że ludzie wyrzucają tyle śmieci w lasach. Nie powinno tak być/ Znalazłam bardzo dużo szkła i takich plastikowych butelek/ Najwięcej było w lesie, tam na dole, jak szliśmy. To były głównie butelki i papiery. Ludzie nie powinni zostawiać po sobie śmieci powinni zabierać je ze sobą – relacjonuje młodzież.
Jak powiedział nam burmistrz Szczawna–Zdroju, Mimo że sytuacja się poprawia, problem wciąż występuje, ale pozytywnie ocenia efekty wieloletniej akcje
– Śmieci jest coraz mniej. Od momentu, gdy odrestaurowaliśmy stawy i wybudowaliśmy wieżę widokową, widać znaczną poprawę. Odpady są zabierane do specjalnych pojemników, a teren jest szanowany przez mieszkańców i turystów. Mimo to, nadal zdarzają się miejsca, gdzie weekendowe spotkania młodzieży pozostawiają po sobie śmieci. Butelki po piwie to wciąż problem, ale jest ich coraz mniej – wyjaśnia burmistrz Marek Ćmikiewicz.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który odpowiada za teren wzgórza, zaznacza, że najwięcej śmieci pojawia się w okresie letnim, kiedy turyści i mieszkańcy licznie odwiedzają to miejsce. Podkreśla również, że celowo nie ustawiają koszy na śmieci w terenach rekreacyjnych, aby uniknąć problemu związanego z rozgrzebywaniem odpadów przez zwierzęta.
– Prosimy turystów, by zabierali śmieci i wyrzucali je w koszach przy wyjściach z parku. Nie chcemy, żeby śmieci wypadały z koszy, które dodatkowo roznosi wiatr. Widzieliśmy, jak zwierzęta rozrzucają śmieci po całym lesie, więc prosimy ludzi, aby zabierali swoje śmieci ze sobą – mówi Tomasz Durajczyk.
Akcje takie jak ta mają na celu nie tylko oczyszczenie okolicznych terenów, ale także edukację młodzieży i dorosłych w zakresie odpowiedzialnego postępowania z odpadami.

Zobacz także
- Kolizja na ulicy Mickiewicza. Są utrudnienia
- Jedlina-Zdrój. Wodny plac zabaw już działa
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
Porsche vs Fabia. Kolizja na rondzie Niepodległości
Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia