Dodano: 16 października 2024 14:06
Szczawno-Zdrój. Młodzież posprzątała Wzgórze Gedymina
Tematy: sprzątanie szczawno-zdrój
W Szczawnie-Zdroju odbyła się kolejna edycja akcji sprzątania terenów rekreacyjnych, zorganizowana wspólnie przez uzdrowiskową gminę miejską Szczawno-Zdrój oraz stowarzyszenie Eko Szczawno-Zdrój. W inicjatywę zaangażowano również uczniów z ze szczawieńskich szkół. Celem takich akcji jest przede wszystkim edukacja ekologiczna.
– Chcemy uświadamiać, jak wygląda nasze środowisko i że sami doprowadzamy je do takiego stanu. Takie akcje pomagają nam zrozumieć, że trzeba po sobie sprzątać. To nie jest trudne – mówi Joanna Pietrzak ze stowarzyszenia.
Dodaje, że problemem są wciąż butelki, które młodzież odnajduje w miejscach imprezowych. Zapytaliśmy również młodzież biorąca udział w akcji czy było dużo śmieci.
– Oj dużo. Znaleźliśmy jeden pełen worek, zebraliśmy prawie cały i jeszcze jeden, taki 1/4/ Właśnie to mnie tak denerwuje, że ludzie wyrzucają tyle śmieci w lasach. Nie powinno tak być/ Znalazłam bardzo dużo szkła i takich plastikowych butelek/ Najwięcej było w lesie, tam na dole, jak szliśmy. To były głównie butelki i papiery. Ludzie nie powinni zostawiać po sobie śmieci powinni zabierać je ze sobą – relacjonuje młodzież.
Jak powiedział nam burmistrz Szczawna–Zdroju, Mimo że sytuacja się poprawia, problem wciąż występuje, ale pozytywnie ocenia efekty wieloletniej akcje
– Śmieci jest coraz mniej. Od momentu, gdy odrestaurowaliśmy stawy i wybudowaliśmy wieżę widokową, widać znaczną poprawę. Odpady są zabierane do specjalnych pojemników, a teren jest szanowany przez mieszkańców i turystów. Mimo to, nadal zdarzają się miejsca, gdzie weekendowe spotkania młodzieży pozostawiają po sobie śmieci. Butelki po piwie to wciąż problem, ale jest ich coraz mniej – wyjaśnia burmistrz Marek Ćmikiewicz.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który odpowiada za teren wzgórza, zaznacza, że najwięcej śmieci pojawia się w okresie letnim, kiedy turyści i mieszkańcy licznie odwiedzają to miejsce. Podkreśla również, że celowo nie ustawiają koszy na śmieci w terenach rekreacyjnych, aby uniknąć problemu związanego z rozgrzebywaniem odpadów przez zwierzęta.
– Prosimy turystów, by zabierali śmieci i wyrzucali je w koszach przy wyjściach z parku. Nie chcemy, żeby śmieci wypadały z koszy, które dodatkowo roznosi wiatr. Widzieliśmy, jak zwierzęta rozrzucają śmieci po całym lesie, więc prosimy ludzi, aby zabierali swoje śmieci ze sobą – mówi Tomasz Durajczyk.
Akcje takie jak ta mają na celu nie tylko oczyszczenie okolicznych terenów, ale także edukację młodzieży i dorosłych w zakresie odpowiedzialnego postępowania z odpadami.

Zobacz także
- 3,5 mln zł na niezapomniane podróże dla osób z niepełnosprawnościami
- Uwaga na kody QR w lasach. Nadleśnictwo Wałbrzych ostrzega przed pułapką na turystów
- Dolny Śląsk. Możliwe gwałtowne burze i silny wiatr. Służby w gotowości
- Śmiertelny wypadek rowerzysty. Tragiczny weekend w Wałbrzychu
- Od dziś czasowe kontrole na granicy z Niemcami. Służby: „Robimy wszystko, by nie utrudniać życia mieszkańcom”
- Jaworzyna Śląska. Każdy może zostać maszynistą
Najczęściej czytane
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Porsche vs Fabia. Kolizja na rondzie Niepodległości
Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia