Szczawno-Zdrój. Michał Broda: maszt od rządu tak, ale nie z pieniędzy COVID-owych

12 listopada 2020 13:22. Michał Broda, przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju Michał Broda zaapelował do burmistrza miasta o rezygnację z udziału w rządowym projekcie „Maszt i flaga w każdej gminie”. Program mam być finansowany z pieniędzy na walkę z pandemią.

Do szczawieńskiego magistratu trafiło pismo przewodniczącego rady miejskiej  Michała Brody, z apelem do burmistrza miasta o rezygnację z ufundowanego przez rząd masztu na flagę państwową. Przewodniczący Rady swój apel motywuje źródłem finansowania programu. 6 milionów złotych, jakie rząd chciał wydać na kupno 140 masztów dla gmin ma pochodzić z funduszu przeznaczonego na walkę z pandemią. W piśmie czytamy między innymi:

– Jako jeden z liderów projektu, wskazany podczas głosowania przez mieszkańców Szczawna-Zdroju ze zdziwieniem i oburzeniem przyjąłem tę informację.  Nie zgadzam się na wykorzystywanie środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na jakiekolwiek inne cele nie związane z ochroną zdrowia lub pandemią.

REKLAMA

Przewodniczący zwraca się w piśmie z apelem do burmistrza Marka Fedoruka o niewykorzystywanie środków jakie mogą wpłynąć do budżetu z przeznaczeniem na zakup i montaż masztu.

– Zdecydowałem się na napisanie takiego pisma ponieważ zaskoczyła i oburzyła mnie informacja, jakoby środki na postawienie masztu miały pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. 142 osoby, które głosowały na Szczawno-Zdrój głosowały na masz i flagę, a nie na uszczuplenie środków, które winny być przeznaczone w całości na walkę z pandemia! – powiedział poproszony przez nas o komentarz Michał Broda. – Teraz najważniejsza jest walka o zdrowie, życie i bezpieczeństwo ekonomiczne Polaków. Przesunięcie środków z tego celu na maszty, mimo słusznej idei, jest niezrozumiałe i budzi grozę.

Konkurs „Flagi i maszty w każdej gminie” ogłoszono latem tego roku. Żeby wziąć udział w akcji należało zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia dla tej inicjatywy korzystając ze specjalnego internetowego formularza pod adresem: gov.pl/bialoczerwona. Zgodnie z regulaminem projektu dla gmin, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 000, wystarczy minimalna ilość 100 głosów. W Szczawnie zebrano około 150.

O tym, że zakup masztu finansowany może być z pieniędzy na fundusz walki z COVID-19 poinformowano 30. października 2020 roku. Rada ministrów zawarła ją w uchwale dotyczącej wsparcia dla inwestycji samorządowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 listopada 2020 13:22
`