Szczawno-Zdrój lubi czytać! Co trzeci mieszkaniec uzdrowiska odwiedza bibliotekę

21 marca 2019 12:21. Biblioteka Publiczna w Szczawnie-Zdroju. 20.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Statystycznie na 100 mieszkańców w Szczawnie-Zdroju wypożycza się 354 książki. Na dodatek, 29 procent mieszkańców to czytelnicy biblioteki. Takimi statystykami może pochwalić się Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju. To najlepszy wynik w powiecie wałbrzyskim.

Bibliotekarze przyznają, nie jest to sukces jednodniowy czy nawet jednoroczny. Wysoki procent czytelnictwa w uzdrowisku to głównie sprawka starszych mieszkańców, którzy w ciągu miesiąca potrafią przeczytać od trzydziestu do czterdziestu książek.

Statystyki nie uwzględniają kuracjuszy, zatem śmiało można powiedzieć, że co trzeci mieszkaniec Szczawna-Zdroju zagląda do biblioteki. Co najchętniej się wypożycza?

REKLAMA

Romanse, kryminały, ale również sensacje. Bardzo dużo fantastyki. Przede wszystkim nowości. Bardzo dużo jest takich czytelników, którzy czytają autorami, wszystkie dzieła jednej osoby. Są też tacy, którzy sięgają po to co doradza bibliotekarz – mówi Magdalena Klimczak, dyrektor szczawieńskiej biblioteki.

Niestety z roku na rok czytelników ubywa. Z usług bibliotek najczęściej rezygnują młodzi ludzie, którzy decydują się na korzystanie z bibliotek cyfrowych. Co ciekawe, z tej formy można także skorzystać w tradycyjnych czytelniach.

Wystarczy do nas przyjść. Dostaje się kod. Trzeba się zalogować w ciągu miesiąca, wysyła się maila i zostaje się konkretnym użytkownikiem. Można ściągać książki, czytać dowolne pozycje, tam jest dużo nowości, nasza biblioteka ma dla określonej liczby osób wykupiony dostęp – dodaje Klimczak.

Bibliotekarze zachęcają jednak do odwiedzin w tradycyjnej czytelni. Rocznie w Szczawnie-Zdroju wypożyczanych jest około dwudziestu tysięcy książek.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 marca 2019 12:21
`