Dodano: 20 marca 2024 08:43

Szczawno-Zdrój. Koniec prac przy pomniku Ułanów. Zobaczcie jak teraz wygląda

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W Szczawnie-Zdroju zakończyły się prace w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Ułanów Legii Nadwiślańskiej. To jedyne miejsce pamięci narodowej w uzdrowisku zyskało zupełnie nowy wygląd.

Ufundowany i odsłonięty w 1960 r. pominik upamiętnia zwycięstwo polskich ułanów z Legii Polsko-Włoskiej nad wojskiem pruskim w bitwie pod Strugą w czasie wojen napoleońskich. Przez ostatnich 60 lat położony na uboczu Szczawna-Zdroju teren znacznie podupadał. Dziś, kiedy w jego najbliższym sąsiedztwie wyrastają jak grzyby po deszczu nowe domy – postanowiono pomnik i jego najbliższe otoczenie zrewitalizować i przywrócić im należny wygląd

– To udało się zrealizować. Otrzymaliśmy jako gmina dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rewitalizację miejsc pamięci narodowych i dzięki temu właśnie teren w rejonie pomnika uzyskał nowy wizerunek. – powiedział naszemu reporterowi ustępujący burmistrz Szczawna Marek Fedoruk. 

REKLAMA

Teren przy pomniku wysprzątano, wytyczono żwirową alejkę, postawiono ławki, kosze na śmieci oraz tablice informujące o pomniku, ale i o miejscu, w którym rozegrała się bitwa. W najbliższym czasie uporządkowany ma być też  także spory teren leśny, na skraju którego stoi pomnik

– Ten teren będzie uporządkowany. Pojawiły się już ścieżki i ma być takim naturalnym parkiem. W sąsiedztwie są duże tereny zabudowane, zagospodarowane przez mieszkańców. Domki jednorodzinne, powstaje nowe osiedle przy ulicy Leśnej, w niedalekiej odległości będzie budowane tak zwane Osiedle Zdrojowe. Więc ma być to teren służący też rekreacji, spacerom i chcemy, żeby było to miejsce godne ale, i żeby było uporządkowane i zadbane.

Prace przy pomniku trwały od jesieni ubiegłego roku. Kosztowały ponad trzysta tysięcy złotych, spora część tej kwoty to ministerialne dofinansowanie.

Teren przy pomniku Ułanów Nadwiślańskich w Szczawnie Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Teren przy pomniku Ułanów Nadwiślańskich w Szczawnie Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także