Dodano: 3 stycznia 2020 23:29

Szczawno-Zdrój. Chopina tylko dla mieszkańców uzdrowiska z „przepustką” od urzędu. Wałbrzyszanie już nie wjadą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Kilkudziesięciu mieszkańców pojawiło się na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Szczawnie-Zdroju w sprawie organizacji ruchu na ulicach Fryderyka Chopina i Sienkiewicza. Przypomnijmy, zgodnie z pomysłem władz uzdrowiska, po zakończeniu remontu tych ulic drogi były by dalej zamknięte dla ruchu kołowego z wyłączeniem okolicznych mieszkańców. Taki stan miałby trwać do zakończenia budowy obwodnicy Wałbrzycha.

Sesja trwała blisko dwie godziny. To pierwsza, nadzwyczajna sesja w tej kadencji. W urzędzie pojawiło się blisko trzydziestu mieszkańców uzdrowiska. Na sesji pojawili się także przedstawiciele starostwa powiatowego w Wałbrzychu i wałbrzyskiego magistratu.

Myślę, że ta sesja nie była potrzebna, chociaż dobrze jest z mieszkańcami się spotkać i porozmawiać – przyznał na wstępie Marek Fedoruk.

REKLAMA

Burmistrz podkreślił, że nigdy w listopadzie nie przyznał, że ulica Chopina będzie zamknięta. Przyznał także, że remont został zakończony i wykonawca na początku grudnia zgłosił prace do odbioru. Pod koniec miesiąca zakończono odbiory. Komisja wskazała jednak kilka usterek i jak przyznaje burmistrz, dopóki nie zostaną one usunięte, ruch powinien pozostać ograniczony.

Uważam, że przy tym, jeżeli jest budowana i realizowana obwodnica Wałbrzycha ruch powinien się odbywać, jak najmniejszy, i w trosce o tę drogę, pieniądze wydaliśmy na ulice Chopina i Sienkiewicza w związku z remontem to chciałbym, żeby ten ruch był, jak najmniejszy. Natomiast, na pewno nie ma stwierdzenia, że droga będzie zamknięta – dodał po chwili Marek Fedoruk.

Ostatecznie na sesji przedstawiono plan organizacji ruchu na wyremontowanych ulicach Chopina i Sienkiewicza. Zgodnie z tą propozycją, ruch z Wałbrzycha do Szczawna-Zdroju ma odbywać się tak, jak w czasie remontu, czyli tylko dla służb, komunikacji i upoważnionych mieszkańców. Dodatkowo, w przeciwnym kierunku, będą mogły kursować autobusy komunikacji miejskiej. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do zakończenia budowy obwodnicy Wałbrzycha, czyli do końca 2021 roku. Po zakończeniu tych prac na ulicach Sienkiewicza i Chopina ma pojawić się ograniczenie tonażowe.

Kto będzie upoważniony do wjazdu na Chopina?

Do tej pory upoważnienia mieli przede wszystkim mieszkańcy ulic Chopina i Sienkiewicza. Jak przyznał w czasie sesji burmistrz Szczawna-Zdroju ten zapis nie wyklucza, by dostęp do drogi mieli inni mieszkańcy uzdrowiska.

Przypomnijmy, w czasie remontu wydano ponad 160 zezwoleń upoważniających do korzystania z Chopina i Sienkiewicza.

Wszystko wskazuje zatem na to, że mieszkańcy uzdrowiska, kierowcy będą mogli występować o upoważnienia niezależnie od tego, na jakiej ulicy mieszkają i będą jedynymi kierowcami, którzy będą mogli korzystać z publicznej drogi, po części wyremontowanej za pieniądze z rządowego programu. Takiej możliwości nie będą mieli mieszkańcy Wałbrzycha, Świebodzic czy innych miejscowości regionu.

Na sesji głos zabrał także dyrektor Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu, który przypomniał, że projekt organizacji ruchu w czasie budowy obwodnicy Wałbrzycha zakładał, że ulica Chopina będzie cały czas przejezdna.

Ulica Chopina w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Końcowe prace remontowe na ulicy Chopina w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Końcowe prace remontowe na ulicy Chopina w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Końcowe prace remontowe na ulicy Chopina w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Końcowe prace remontowe na ulicy Chopina w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także