Szczawno-Zdrój. Będą przedterminowe wybory samorządowe

28 lutego 2023 17:42. Ratusz w Szczawnie-Zdroju. Fot. A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W Szczawnie-Zdroju odbędą się przedterminowe wybory uzupełniające. Wszystko z powodu jednego z radnych, który złożył, lub jak twierdzi część radnych – utracił mandat. Jakie to będzie miało konsekwencje pytaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Adama Motykę.

Sprawa dotyczy radnego Zenona Deca, który na początku lutego złożył mandat. Jak powiedział mi przewodniczący rady miejskiej Adam Motyka decyzja radnego podyktowana miała być względami osobistymi:

– To jest splot wydarzeń jak sądzę. Od dłuższego czasu radny nie czuł się najlepiej, tam są problemy wydolnościowe, to jest człowiek, który ma prawie siedemdziesiąt lat. Narzekał na swój stan zdrowia, a dodatkowo splot wydarzeń spowodował, że podjął taką, a nie inną decyzję. 

REKLAMA

Zapytany o to, czy wspomniany splot wydarzeń to zmiana adresu zameldowania poza teren Szczawna-Zdroju przewodniczący Motyka odpowiedział: – Tego nie mogę powiedzieć i nie powiem, bo nie mam takiej wiedzy.  

W przedstawione przez przewodniczącego powody nie dowierzają radni opozycyjni, którzy jako powód złożenia mandatu wskazują właśnie fakt wyprowadzki radnego ze Szczawna-Zdroju. Na ostatniej sesji złożyli wniosek o powołanie komisji w sprawie radnego Deca. Wokół sprawy zrobiło się zamieszanie, sprawa trafiła do Urządu Wojewódzkiego, który nakazał wyjaśnienie wszelkich niejasności:

– Najpierw niech komisja rewizyjna, która ciągle jeszcze działa, która nie zakończyła swoich prac, niech wyjaśni wszystko po kolei tak jak to było zaplanowane. W związku z informacją od pana wojewody, a w zasadzie z wydziału prawa, kontroli i nadzoru. Z tego pisma wynikało jedno: proszę wyjaśnić całą sprawę. I my jesteśmy w trakcje wyjaśniania tej sprawy. 

Jakiekolwiek przesłanki nie kierowałyby radnym, w połowie maja w Szczawnie-Zdroju odbędą się samorządowe wybory uzupełniające. Co ciekawe – może okazać się, że nie ostatnie. Tak Rada Miasta jak i sam zainteresowany czekają na decyzję sądu w sprawie wygaszenia mandatu radnego Michałowi Brodzie. Ten, zdaniem Rady, nie dopełnił formalności związanych z przedstawieniem kompletnego sprawozdania finansowego za 2021 rok. To poskutkowało, zdaniem rady, wygaszeniem mandatu. Broda odwołal się od decyzji Rady do sądu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 lutego 2023 17:42
`