Szalik to dobry prezent. Na choince warto powiesić jabłko. Sprawdzamy świąteczne tradycje

24 grudnia 2021 13:22. Wigilia miejska w Wałbrzych 2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Prezenty, które „wiążą” dosłownie i w przenośni to zgodnie z tradycją najlepsze upominki pod choinkę. Podarki może przynieść Mikołaj, ale także Dzieciątko Jezus. Na choince warto powiesić jabłko, bo to ma zagwarantować płodność, a wigilijnych potraw wcale nie musi być dwanaście.

Kto przynosi prezenty w Wigilię? To może być dość sporna kwestia na Dolnym Śląsku, bo zależy od tego, skąd pochodzą nasi dziadkowie czy pradziadkowie.

Generalnie przynosi Mikołaj czy Święty Mikołaj. Jeżeli jednak ktoś pochodzi z Wielkopolski, Pomorza czy Kaszub to tam przynosi Gwiazdor. Aniołek u osób, które pochodzą z Małopolski czy z Podhala. Jeżeli mówimy o Dzieciątku Jezus, to jeszcze jest Śląsk – mówi Monika Bisek-Grąz, kulturoznawca i folklorysta.

REKLAMA

Przypadkowe nie powinny być także prezenty. Bliskich powinniśmy obdarowywać tymi przedmiotami, które wiążą.

Szaliki, paski, chustki, apaszki, coś co nas scala. Natomiast nie należy dawać zegarka, bo nam się czas skończy, butów, bo ktoś odejdzie, ostrych narzędzi, bo będą kłótnie pomiędzy autorem prezentu, a obdarowanym – mówi Bisek-Grąz.

Warto zwrócić także uwagę na to, czym ozdabiamy choinkę. Wieszając jabłka mamy zapewnić sobie płodność, orzechy – mądrość. Wieszane na choince ludziki czy zwierzęta z piernika to pozostałości tradycji składania ofiar. Natomiast łańcuchy symbolizują nieskończoność, a ozdoby ze słony mają zapewniać bogactwo.

Od tego skąd pochodzą nasi bliscy zależy także tradycja liczby potraw wigilijnych. Ta może się wahać od siedmiu do dwunastu. Siedem, bo siedem dni tygodnia. Dwanaście, bo dwunastu apostołów czy dwanaście miesięcy. Potraw może być także dziewięć, jak dziewięć chórów anielskich. Warto jednak pamiętać o tym, że potrawy były z pięciu przestrzeni.

Z ogrodu, mamy tu na przykład kapustę i groch. Z sadu, czyli na przykład jabłka. Zboża z pola. Grzyby z lasu i z wody, czyli ryby. Warto pamiętać także o tych produktach, które są niepoliczalne, czyli mak, wszelkiego rodzaju zboża, to one mają nam zapewnić dostatek w przyszłym roku – dodaje Bisek-Grąz.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 grudnia 2021 13:22
`