Dodano: 16 maja 2022 12:13
Szał w noc muzeów. Rekordowa frekwencja w Muzeum Porcelany, tłumy w Starej Kopalni
Tematy: jacek drejer muzeum porcelany noc muzeów stara kopalnia
Kilkadziesiąt osób czekało w nocy z soboty na niedzielę na możliwość wejścia i zwiedzenia wałbrzyskiego Muzeum Porcelany. Chętnych było o połowię więcej niż osób, które mogły wejść. Takiego zainteresowania Nocą Muzeów nie pamiętamy – powiedział Jacek Drejer, Dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Z uwagi na wyjątkowo delikatny charakter zbiorów wałbrzyskiego Muzeum grupy zwiedzania ustalono na pięć godzinnych wejść po około 20 osób. Lista zamknęła się już w środę przed południem. Mimo to w noc muzeów przed Pałacem Albertich, gdzie mieści się muzeum ustawiła się spora kolejna chętnych.
– No właśnie byliśmy zaskoczeni, bo zwykle w trakcie nocy muzeów głównie przychodzili wałbrzyszanie. W tym roku z takich wstępnych rozmów wynika, że dotarli do nas ludzie z bardzo różnych miejsc w Polsce, nawet czasami bardzo odległych, gdzieś znad morza, gdzieś z Poznania – mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany.
REKLAMA
Największym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany właśnie w tę szczególną noc wernisaż wystawy porcelany wyprodukowanej w nieistniejącej już wałbrzyskiej fabryce Ohmego oraz przeprowadzony przez konserwatora zabytków pokaz renowacji obrazów.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Starej Kopalni. Tu także frekwencja zaskoczyła organizatorów. Rekordowa, przedpandemiczna liczba 600 zwiedzających podwoiła się. Zwiedzanie trwało aż do północy.
– Myśmy przyjechali, to nie było w ogóle miejsc / Nie miałem okazji zwiedzać jeszcze tutaj tych terenów / W nocy jest zdecydowanie lepszy klimat zwiedzania takich miejsc, tych kopalni i bardziej odczuwam taką obecność tego, co wcześniej się tu działo / Fajnie było, tylko że jest późno trochę i jestem zmęczona – powiedzieli naszej reporterce turyści, którzy w Noc Muzeów odwiedzili Starą Kopalnię.
Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 w Berlinie. Po jej ogromnym sukcesie śladem stolicy Niemiec poszedł Paryż i Amsterdam. Dziś organizuje się je w ponad 120 miastach Europy.
Zobacz także
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzych. Akcja „Zimą nie bądź obojętny”
- Jedlina-Zdrój po powodzi. Tematy rozmów na Kongresie Samorządowym we Wrocławiu
- Wałbrzych. Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Decyzję we wtorek podejmą radni
- Boguszów-Gorce. Strażacy proszą o wsparcie. Tym razem nie w sprawie pożarów
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Akcja policji na wałbrzyskiej giełdzie. Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar o wartości 100 tysięcy złotych
- Wałbrzych. Kończy się nabór wniosków na mieszkania przy Traugutta. Zainteresowanie? To może zaskoczyć