Przed Sylwestrem policjanci kontrolują miejsca sprzedaży fajerwerków.

29 grudnia 2016 17:21. Źródło: www.kurier.pap.pl / KMP Wałbrzych. Fot.: policja.gov.pl

Tematy: 


W związku ze zbliżającym się Sylwestrem policjanci, a także przedstawiciele innych służb, kontrolują m.in. sklepy, magazyny i stragany, gdzie sprzedawane sią fajerwerki – poinformował w środę Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

„Podczas wzmożonych kontroli policjanci sprawdzają legalność pochodzenia fajerwerków oraz to, czy mają dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Sprawdzane są także miejsca ich przechowywania, które muszą być wyposażone w gaśnice proszkowe, koce gaśnicze oraz tabliczki informacyjne” – podkreślił Opas.

Jak przypomniał, w kraju obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. „Policjanci każdorazowo przypominają sprzedawcom, iż zgodnie z obowiązującym prawem, za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności” – powiedział Opas.

REKLAMA

Nieprzestrzeganie tego przepisu jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Za naruszenie zakazu używania fajerwerków wprowadzanego przez wojewodów policjant i strażnik miejski mogą nałożyć karę do 500 zł.

Pamiętajmy:

  • fajerwerki czy petardy mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem,
  • kupujmy fajerwerki u sprawdzonych sprzedawców, upewnijmy się czy instrukcja obsługi jest w języku polskim,
  • przy odpalaniu stosujmy się ściśle do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu,
  • fajerwerki powinny być odpalane przez osoby pełnoletnie; nie pozwólmy odpalać fajerwerków czy petard dzieciom,
  • fajerwerków używajmy wyłącznie w miejscach, w których ich użycie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi,
  • nie używajmy fajerwerków w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów wykonanych z materiałów łatwopalnych,
  • jeżeli fajerwerki czy petardy nie zadziałają po wypaleniu lontu nie próbujmy ponownie ich odpalić; wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także może poważniej uszkodzić ciało np. pozbawić wzroku, palców lub całej ręki.

Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsądku i rozwadze. Pamiętajmy, że alkohol nie jest dobrym doradcą przy tego typu zabawach. Pod żadnym pozorem nie należy pozwolić dziecku na zabawę petardami czy racami. Nigdy nie odpalajmy petard, trzymając je w rękach. Stosujmy te zasady a będzie bezpiecznej i radośniej podczas powitania nowego roku.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 grudnia 2016 17:21
`