Dodano: 30 grudnia 2019 19:11

Sylwester na szlaku Karkonoskiego Parku Narodowego? To wykroczenie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Władze Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają, że w Sylwestra, podobnie, jak we wszystkie pozostałe dni roku obowiązuje zakaz uprawiania turystyki w nocy. Wyjątek stanowi konieczność dojścia do lub ze schroniska. Na terenie parku nie można używać także sztucznych ogni.

Pracownicy KPNu ostrzegają, że w rejonie Karpacza i Szklarskiej Poręby pojawią się patrole Straży Parku, które będą reagować, gdy na szlaku pojawią się piechurzy.

Noc zostawiamy przyrodzie i chcielibyśmy, żeby tak  było też w noc sylwestrową. Dlatego też nasze apele, aby nie wybierać, nie zachęcać do wyjść nocnych na teren Parku Narodowego – mówi Andrzej Raj, dyrektor KPN.

REKLAMA

Wędrowanie po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego czy odpalanie sztucznych ogni na terenie parku jest wykroczeniem, a osoby, które złamią przepisy mogą zostać ukarane mandatem do 500 złotych.

O tym, że w sylwestrowy wypad w góry może być niebezpieczny przekonują także ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR. Grzegorz Tarczewski, zastępca naczelnika ostrzega, że pełne siły GOPR są w gotowości do godziny osiemnastej, a w nocy ratownicy pełnią jedynie dyżury. Oczekiwanie na pomoc w przypadku kontuzji może trwać dłużej niż w ciągu dnia.

To nie tylko łamanie regulaminu Karkonoskiego Parku Narodowego, czyli poruszanie się po zmroku na terenie parku, ale również jeżeli dochodzi do zdarzenia wypadkowego to niestety siły i środki, którymi dysponuje Grupa Karkonoska po godzinie osiemnastej są zdecydowanie mniejsze niż te, które są między godziną ósmą, a osiemnastą – mówi Grzegorz Tarczewski.

Dlm Śląski na Równi pod Śnieżką. Fot. screen YT

Dlm Śląski na Równi pod Śnieżką. Fot. screen YT

Śnieżka w Karkonoszach. fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także